Ještě dva roky ve ztrátě. Počítá s návratem k zisku až po roce 2026

Pošta dosud během transformace snížila provozní náklady o tři miliardy korun a zvýšila výnosy díky cenovým úpravám o miliardu korun.
Česká pošta by se měla vrátit k zisku po skončení transformace, tedy po roce 2026. Do té doby počítá s negativním hospodářským výsledkem, uvedl generální ředitel Miroslav Štěpán. V zisku byl podnik naposledy v roce 2017 a v roce 2023 mu hrozil pád do insolvence.
Kvůli prohlubující se ztrátě schválila vláda v roce 2023 transformaci podniku. Spočívá ve stabilizaci hospodaření, prodeji nepotřebných nemovitostí, zefektivnění provozu a oddělení komerčních balíkových a logistických služeb do samostatného závodu a následně i oddělené akciové společnosti. Samostatný závod má být vytvořen 1. dubna. Státní podnik Česká pošta bude poté dál provozovat pobočkovou síť a poskytovat služby objednané státem.
Pošta dosud během transformace snížila provozní náklady o tři miliardy korun a zvýšila výnosy díky cenovým úpravám o miliardu korun. Zároveň se zvýšila produktivita práce mezi roky 2023 a 2024 o 8,1 procenta a mzdy vzrostly o 5,4 procenta.
Česká pošta od února zvýší ceny za posílání dopisů o dvě až čtyři koruny. Více zdraží pomalejší doručování v tzv. ekonomickém režimu, kde poslání psaní do 50 gramů vyjde nově na 31 korun namísto dosavadních 27 korun. Podraží i poštovní poukázky. Uvedl to server Peníze.cz, mluvčí pošty Matyáš Vitík, změny potvrdil.
Česká pošta zdraží posílání dopisů
Money
Loni pošta podle předběžných čísel prohloubila ztrátu o půl miliardy na 1,25 miliardy korun. Ztrátová byla i služba Balíkovna, která by pro srovnání kroku s konkurencí potřebovala investice do modernizace v rozsahu dvě až tři miliardy korun. Balíkovna má na balíkovém trhu téměř třetinový podíl, provozuje kolem 6000 výdejních míst a má přes 15 000 smluvních klientů.
Pošta si zároveň zadala analýzu pro případný prodej Balíkovny, o tom bude zřejmě rozhodovat vláda.
Podnik zároveň rozšiřuje množství služeb, které poskytuje pobočková síť. Vedle služeb, které musí nabízet na základě poštovní licence, jde o přebírání agendy jiných úřadů, například možnost podat si na poštách žádosti o některé dávky od úřadu práce nebo fungovat jako kontaktní místo pro zdravotní pojišťovny. Obecně má pošta podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) fungovat jako kontaktní místo pro styk občanů se státem v případech, kdy nechtějí nebo nemohou využívat digitalizaci.
Kladný hospodářský výsledek vykázala pošta naposledy v roce 2017. V rámci zahájené transformace pod vedením nového generálního ředitele, který se funkce definitivně ujal loni v lednu, pošta snížila provozní náklady o tři miliardy korun.
Pošta prohloubila ztrátu o půl miliardy. Chyběl výnos z prodeje hlavní budovy v Praze
Zprávy z firem
Balíkovna jako poskytovatel komerčních poštovních služeb by se měla od České pošty oddělit do samostatné společnosti od 1. dubna příštího roku. Nějakou dobu pak zůstane ve vlastnictví státu, aby se ukázalo, jak dokáže samostatně fungovat, uvedl generální ředitel firmy Miroslav Štěpán.
Balíkovna se od České pošty oddělí příští rok v dubnu
Zprávy z firem
Česká pošta začala v e-aukci nabízet tři pražské nemovitosti v ulicích Milady Horákové, Sportovní a Moravská s celkovou vyvolávací cenou 476 milionů korun. Podmínkou pro účast v aukci je podání nabídky na všechny tři nemovitosti, a to minimálně ve výši vyhlašovací ceny u každé z nich.
Pošta nabízí tři nemovitosti za půl miliardy
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.