Spořitelna chce stavět levné byty s obcemi, šéfuje to Marek Blaha

Postavit stovky až tisíce bytů pro užitečné profese jako jsou učitelé, zdravotníci, policisté a podobně. To je ambiciózní cíl České spořitelny, která na to zakládá novou firmu Dostupné bydlení.
Nová firma České spořitelny Dostupné bydlení chce v následujících letech postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména pro potřebné profese. Novou dceřinou společnost ČS Dostupné bydlení, bude ze 70 procent vlastnit Česká spořitelna a zbývajících 30 procent Stavební spořitelna ČS a povede ji Marek Blaha, který byl ve spořitelně v posledních pěti letech ředitelem retailové distribuce.
Na pražský trh letos míří stovky nájemních bytů, nejvíc za poslední desítky let. Rodí se staronový trend, nájemní bydlení. Protože ceny nových bytů už jsou pro Čechy příliš drahé.
Výstavba nájemního bydlení raketově roste. Developeři vidí v nájmu budoucnost
Money
Model fungování nové dceřiné společnosti bude založen primárně na vlastní výstavbě nájemních bytů, ideálně v rámci společných projektů s municipalitami, říká Česká spořitelna. Cílem nové dceřiné společnosti bude poskytovat nájemné bydlení za ceny, které jsou výhodnější než průměrný tržní nájem.
Trh s nájemním bydlením v Česku přitáhl pozornost developerů i velkých mezinárodních investorů. Činžáky jsou sázkou na jistotu: vlastní byt v Praze je pro většinu lidí nedosažitelný.
Vlastní byt je luxus, nájmy jsou budoucnost
Názory
„Nemůžeme nájemné přímo dotovat, ale věříme, že díky naší silné pozici v municipalitách budeme schopni při výstavbě nájemních bytů postupovat formou společných projektů s municipalitami a využít pro stavbu cenově výhodnější obecní pozemky. Právě takové projekty jsou typické ve Vídni, kde město poskytuje pozemky za zvýhodněné ceny pod podmínkou, že vzniknou cenově dostupné nájemní byty, z nichž například část následně pronajímá přímo město,” říká šéf České spořitelny Tomáš Salomon.
Sociální smír
„Dostupné bydlení vnímáme jako jednu z podmínek prosperity celé společnosti a sociálního smíru vůbec. Žádná banka přeci nemůže prosperovat ve společnosti, kde je tak špatná dostupnost bydlení. Jako dobrý hospodář musíme samozřejmě vytvářet zisk pro akcionáře, nicméně dlouhodobá prosperita našich klientů, která na dostupností bydlení závisí, je první podmínkou jakéhokoli zisku spořitelny.”
Klíčem jsou obce
Česká spořitelna začíná o této spolupráci jednat s obcemi. Inspirací je Vídeň, kde podle ČS funguje velice dobrá spolupráce mezi bankami, pojišťovnami, developery a městem. Projekty nájemního bydlení mají charakter joint ventures, kde banky financují výstavbu developerů na obecních pozemcích za výhodnější ceny a město zároveň získává přímý podíl na výnosech z nájmů nebo má garantované určité procento sociálních bytů pro své potřeby, či přímo část postavených bytů vlastní a dále samo pronajímá.
Přímo ve Vídni mateřská skupina Erste Group vlastní a pronajímá tisíce nájemních bytů a podstatnou část z nich pronajímá za velmi dostupné ceny. Jen mezi lety 2018 a 2020 financovala Erste v rámci společného podniku s rakouským developerem takřka 2,5 tisíce nájemních bytů z nichž je většina pronajímána za velmi dostupné ceny. Nedávno pak Erste Group majetkově vstoupila do developerského projektu Wien 3420, kterého se vedle komerčních developerů účastní také přímo rakouská vláda, a jehož cílem je vybudování více než 21 tisíc nových nájemních bytů v rámci nové vídeňské čtvrti Seestadt Aspern, přičemž 14 tisíc z těchto bytů má být pronajímáno za velmi dostupné nájemné.
Spořítelna připomíná, že ceny nemovitostí v ČR za posledních pět let dle Eurostatu vzrostly o 60 procent.
Nových bytů bude letos na trhu více než v roce 2021. Developeři letos dokončí více projektů, rozhodně to však nebude znamenat, že by nové bydlení mělo zlevňovat. Naopak, ceny patrně dál porostou. Nyní stojí v Praze metr čtvereční nového bytu kolem 140 tisíc korun. Newstream.cz udělal mezi velkými developery anketu na téma, kolik nových bytů chtějí letos prodat.
Anketa: Velcí developeři dají letos na trh víc bytů než loni, jejich ceny dál porostou
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.