Kauza Via Chem: Sisák a spol. mají jít za zmanipulované insolvence za mříže. Navíc zaplatí miliony

Petra Sisáka uznal soud vinným z poškozování věřitele, pokusu o způsobení úpadku, poškození a zvýhodnění věřitele, zasahování do nezávislosti soudu, vydírání a legalizace výnosů z trestné činnosti. Stejně jako ostatní obžalovaní páchal podle soudu trestnou činnost jako člen organizované skupiny.
V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest 16 milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady 15 lidí a pět firem.
Sisáka uznal soud vinným z poškozování věřitele, pokusu o způsobení úpadku, poškození a zvýhodnění věřitele, zasahování do nezávislosti soudu, vydírání a legalizace výnosů z trestné činnosti. Stejně jako ostatní obžalovaní páchal podle soudu trestnou činnost jako člen organizované skupiny.
Trestní senát vedený soudkyní Ivou Říhovou rozdal v případu 12 nepodmíněných a tři podmíněné tresty. Většina z obžalovaných má také zaplatit milionové částky. Peněžitými tresty či zákazem činnosti potrestal soud také všech pět společností.
Smyšlené a zmanipulované insolvence
Skupina údajně inscenovala a manipulovala insolvenční řízení, hlavou byl podle žalobce Sisák. Členové skupiny v letech 2013 a 2014 podle spisu uzavírali smlouvy opatřené dřívějším datem o prodejích cenných papírů, sepisovali směnky za desítky i stovky milionů korun za neexistující závazky a měnili účetní knihy, aby nemuseli platit věřitelům. Společnost si napůjčovala zhruba dvě miliardy korun.
Mezi členy organizované podle obžaloby patřila také insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, které soud uložil šestiletý trest. Bývalá soudkyně českobudějovického krajského soudu Marie Červinková dostala roční podmíněný trest.
Údajně zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle policie potřeba, aby ústecká Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group v roce 2014 držela jako akcionář ve Spolchemii asi třetinový podíl. Případ vypukl po policejní razii v ústecké Spolchemii a u budějovického krajského soudu v lednu 2016.
Firma v únoru 2018 obvinění odmítla. Označila ho za účelový krok, který má komplikovat v roce 2014 zahájené insolvenční řízení Via Chemu a blokovat reorganizační plán. Reorganizace Via Chemu, který měl závazky za dvě miliardy korun, byla završena v roce 2019. Věřitelé si vybrali buď peněžní platbu, nebo akcionářský podíl. Firma mohla opět začít fungovat jako standardní obchodní společnost.
Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim potvrdil odvolací soud. Klientům způsobili enormní škody.
Manažeři Key Investments vědomě okrádali klienty. Půjdou do vězení
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.