Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kdo zachrání Liberty Ostrava? O druhovýrobu usilují Třinecké železárny i miliardář Strnad

O druhovýrobu Liberty usilují Vítkovice Machinery Trade a Třinecké železárny
ČTK
 ČTK

Zájem o provoz závodů rourovny a válcovny plochých výrobků zadlužené Liberty Ostrava mají dvě společnosti - Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada a Třinecké železárny ze skupiny Moravia Steel, které svůj zájem o provoz druhovýroby projevily už koncem července při jednání se zástupci české vlády. Hodnocení obou nabídek by ještě do konce týdne mohl obdržet prozatímní věřitelský výbor, uvedl insolvenční správce Šimon Peták.

„Obě nabídky v tomto týdnu důkladně vyhodnocujeme a vyvíjíme maximální úsilí k tomu, abychom dosáhli co nejlepších podmínek v oblasti úvěrového a tollingového financování. Předpokládáme, že hodnocení obou nabídek předložíme prozatímnímu věřitelskému výboru do konce tohoto týdne,“ řekl Peták.

Uvedl, že takzvaný tolling by mohl znamenat udržení 1500 až 1700 pracovních míst v obou závodech a další pozice v obslužných provozech. „Hutě spolu s tollingovým financováním dále formou úvěru získají prostředky na výplaty těchto zaměstnanců. Zajištěním provozu také bude udržena hodnota těchto částí podniku, což je důležité pro majetkovou podstatu a uspokojení věřitelů,“ doplnil Peták.

S nabídkami obou zájemců se prozatímní věřitelský výbor seznámil už na svém středečním jednání. Podle dřívějších informací je záměrem tollingu i udržení obchodu. Huť by tedy od tollingové společnosti získaný materiál nejen zpracovávala, ale výrobky i prodávala, aby se udržel obchod.

Majitel skupiny Liberty Sanjeev Gupta

Špatné zprávy pro zaměstnance Liberty Ostrava. Odstupné budou muset zřejmě vymáhat

Zaměstnanci Liberty Ostrava zřejmě budou muset odstupné vymáhat prostřednictvím insolvenčního správce. Novinářům to řekli odboráři po jednání s českým vedením zadluženého hutního podniku, které se týkalo hromadného propouštění. Zástupci odborů se shodli na tom, že pro zaměstnance po jednání nemají dobré zprávy. Výpovědi by měl podle nich podnik rozdat v srpnu, ještě v září a říjnu ale lidé budou muset chodit do práce. Hrozí přitom, že za tyto měsíce nedostanou mzdu. 

Přečíst článek

Prodej nepotřebného majetku

Insolvenční správce zároveň připravuje i prodej nepotřebného majetku huti, který by pravděpodobně mohl začít do dvou měsíců. "Zisk z prodeje bude zahrnut do majetkové podstaty pro následné uspokojení věřitelů,“ řekl Peták.

Krajský soud v Ostravě v pátek zakázal Liberty Ostrava dále nakládat s podstatnou částí jejího majetku. Majetková práva nově vykonává právě insolvenční správce. Soud tak vyhověl návrhu prozatímního věřitelského výboru a insolvenčního správce na omezení majetkových práv. Omezení platí například pro nakládání s vnitroskupinovými pohledávkami nebo emisními povolenkami a právě i pro provozování rourovny a válcovny plochých výrobků, tedy závodů 15 a 16.

Dispoziční právo k ostatním závodům má ale nadále představenstvo huti. Jde například o závod 14, tedy válcovnu a drátovnu, kde záměrem huti bylo spolupracovat s polskou firmou Donquixote, která se zaštituje společností Qarmet. Peták tento postup huti opakovaně kritizoval. O dalším zachování provozu se podle Petáka hovořilo i na středečním jednání prozatímního věřitelského výboru, kterého se účastnili i zástupci huti. Insolvenční správce tvrdí, že na jednání odmítli sdělit informace o dalším postupu souvisejícím se zachováním provozu závodu 14.

Počet firemních bankrotů začíná povážlivě stoupat. V červenci jich bylo letos nejvíc

Počet firemních bankrotů začíná povážlivě stoupat. V červenci jich bylo letos nejvíc

V červenci bylo v Česku vyhlášeno zatím nejvíce firemních bankrotů v letošním roce, rekordní byl i počet návrhů na ně. Vyhlášeno bylo 64 bankrotů společností, což je o tři více než ve červnu. Zároveň bylo podáno 111 návrhů na bankrot, meziměsíčně o 14 více. Insolvenčních návrhů bylo podáno nejvíce od března 2021. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou poskytla společnost CRIF.

Přečíst článek

„Naopak se dlužník svými vyjádřeními vůči prozatímnímu věřitelskému výboru a insolvenčnímu správci snaží zcela účelově navodit dojem, že představenstvo hutí rozhodnutím soudu z minulého týdne o omezení dispozičních práv, ztratilo veškerá dispoziční práva k výkonu manažerských činností. Takové tvrzení je samozřejmě nepravdivé a jde jen o snahu představenstva zbavit se odpovědnosti za část podniku, ke které má představenstvo hutí i nadále dispoziční práva,“ uvedl Peták. 

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma, od června je firma v úpadku. Před časem firma oznámila plán na hromadné propouštění, kdy má z huti na podzim odejít 2300 zaměstnanců ze současných více než 4000 a začala odstavovat koksovnu.

Podle odborů už ale část zaměstnanců ohrožených hromadným propouštěním firmu opustila sama. Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme