Kijonková podpořila český startup, který pomáhá zlepšovat duševní zdraví mladých lidí
JSK Investments pod vedením Simony Kijonkové oznámilo investici do českého startupu Elin.ai, který vyvíjí inovativní mobilní aplikaci na zlepšení duševního zdraví generace Z. Investice ve výši 420 tisíc eur uzavřela pre-seed investiční kolo s celkovou hodnotou 1 milion eur. Elin.ai se s využitím vlastních specializovaných modelů umělé inteligence soustředí na ochranu mladých lidí před negativními dopady digitální komunikace, sociálních médií a online obsahu.
„Stav duševního zdraví mladých lidí je alarmující. Podle studií trpí až 40 procent teenagerů v Evropě depresemi nebo úzkostmi způsobenými vlivem sociálních médií, což má devastující dopad na jejich psychiku a vývoj. Přitom možnosti terapeutické a psychiatrické péče jsou v mnoha zemích, včetně České republiky, velmi omezené. Míra sebevražd je navíc poprvé v historii vyšší u mladých lidí než u osob středního věku, což je varovný signál o naléhavosti této problematiky. Projekt Elin.ai, který může díky využití umělé inteligence nabídnou opravdu dostupné řešení, proto považuji za klíčový. Platforma zajišťuje nejen okamžitou personalizovanou pomoc, ale také prevenci a dlouhodobou podporu, na kterou nesmíme zapomínat,“ říká Simona Kijonková.
Elin.ai existuje ve formě mobilní aplikace, která funguje jako kognitivní antivirus a pomáhá mladým lidem orientovat se v digitálním prostředí a řešit stále výraznější problémy, které digitální svět přináší. Více než polovina mladých lidí dnes čelí tlaku sociálních sítí, kyberšikaně a neustálému srovnávání se s ostatními.
Stres trápí většinu obyvatel Česka. V uplynulém roce se šest z deseti Čechů potýkalo se stresem v takové míře, že to mělo dopad na jejich běžný život. Třetina pak tento pocit zažívala opakovaně a více než čtvrtina Čechů pociťovala takovou míru stresu, že kvůli tomu nemohli chodit několik dnů do práce. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos u příležitosti Světového dne duševního zdraví. Čechy drtí stres, víc než čtvrtina kvůli němu nemohla do práce
Zprávy z firem
Zlepšení duševního zdraví jako společný cíl
Ve výzkumu McKinsey Health Institute, který se zaměřil na evropskou generaci Z, 20 procent respondentů odpovědělo, že jejich duševní zdraví je ve špatném nebo velmi špatném stavu. Národní ústav duševního zdraví dokonce uvádí, že 40 procent deváťáků trpí depresemi a 30 procent vykazuje známky úzkosti. Tato čísla potvrzují rostoucí potřebu projektů, které nejenže zlepšují individuální duševní pohodu, ale mají také pozitivní dopad na celkové společenské klima.
„Naším cílem je pomoci mladým lidem nejen zvládat okamžité stresové situace, ale i dlouhodobě formovat pozitivní mentální zdraví v prostředí digitálních médií. Investice od JSK nám umožní rozšířit aplikaci na zahraniční trhy a posílit naše AI modely, které budou pokrývat stále více psychických problémů, jež trápí dnešní generaci Z,“ uvádí Jan Romportl, CEO a spoluzakladatel Elin.ai.
Inovace pro digitální zdraví mladých
Aplikace umožňuje uživatelům analyzovat screenshoty z mobilních zařízení a nabízí jim personalizované rady a nástroje, jak se vyrovnat s konkrétními emocemi a řešit situace, které mohou vyvolat úzkost, stres nebo negativní myšlenky. Díky AI modelům vytvořeným ve spolupráci s psychiatry má Elin.ai znalosti odborníků na duševní zdraví a poskytuje individuální podporu, která respektuje osobnost uživatele a nabízí pomoc při řešení problémů včetně deprese, úzkosti, osamělosti a poruch příjmu potravy. Zároveň funguje jako kamarád či důvěrník, který je formou chatu k dispozici 24 hodin denně.
Rozsáhlý výzkum potvrdil, že prodejci, zejména ti v oboru B2B, kteří prodávají zboží a služby firemním zákazníkům, jsou kvůli pracovnímu tlaku ohroženi narušením duševního zdraví.Stresovaní prodejci potřebují psychologické poradenství. Zvláště ti v oblasti B2B
Enjoy
„Za každým jednotlivcem, který se potýká s duševními problémy, je širší společenský problém. Lidé s duševními poruchami často zažívají bezmocnost a frustraci, což může vést k radikalizaci, extremistickým názorům nebo konspiračním teoriím. Věříme, že podpora mentálního zdraví je klíčová nejen pro jednotlivce, ale i pro zlepšení celkové atmosféry ve společnosti,“ říká profesor Jiří Horáček, psychiatr, neurovědec a spoluzakladatel Elin.ai.
Investice JSK do Elin.ai není pouze finanční, ale také strategická. Cílem investice je podpořit další růst startupu a pomoci urychlit procesy, které vedou k efektivní expanzi na zahraniční trhy. Skupina JSK se zaměřuje na poskytování praktických zkušeností a poradenství v oblasti optimalizace procesů, nastavování systémů a zajištění udržitelného růstu. Díky své silné pozici na trhu dokáže JSK propojit Elin.ai s klíčovými partnery, kteří startupu pomohou v rozvoji produktů a expanzi.
Elin.ai již nyní získal více než 2 tisíce uživatelů a má ambici rozšířit svou komunitu na 5 tisíc aktivních uživatelů do konce tohoto roku. V příštích měsících se startup zaměří na testování aplikace na zahraničních trzích a na vývoj nových AI modelů zaměřených na specifické oblasti, jako jsou poruchy příjmu potravy, úzkostné poruchy, konspirační teorie a další.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.