Kofole se v pololetí dařilo, za loňský rok hodlá vyplatit vyšší dividendu
Jednomu z největších středoevropských výrobců nealkoholických nápojů, tuzemské skupině Kofola, v pololetí stouply tržby a výrazně i provozní zisk EBITDA. Vedení Kofoly bude navrhovat výplatu vyšší dividendy za rok 2022 oproti roku 2021.
Skupině Kofola, která vyrábí nealkoholické nápoje, v prvním letošním pololetí vzrostly tržby meziročně o devět procent na 4,05 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA jí stoupl o 39 procent na 581,1 milionu korun. Přes pokles objemu prodaných litrů se zisková marže Kofoly začíná blížit k úrovni před pandemií COVID-19.
O dvě koruny vyšší dividenda
S ohledem na dosavadní dobrý hospodářský výsledek se management Kofoly usnesl navrhnout valné hromadě výplatu dividendy z roku 2022 ve výši 13,50 korun na akcii před zdaněním. Kofola to dnes uvedla v tiskové zprávě. Loni Kofola vyplácela dividendu 11,30 korun.
Zálohování PET lahví a plechovek by se mělo týkat nealkoholických nápojů o objemu od 0,1 litru až po tři litry a alkoholických nápojů s obsahem do 15 procent alkoholu. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních, sběrných míst by mělo být asi 11 tisíc. Podle analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR bude spuštění systému stát zhruba 5,2 miliardy korun.Záloha bude pětikoruna. Ministr Hladík chce vrátit do oběhu 90 procent plastových lahví
Money
„Sezona je z našeho pohledu mírně za očekáváním. Po tříletém období krizí se ale pomalu zase vracíme k normálu a stabilitě, na kterou jsme byli zvyklí. V roce 2019 jsme se pohybovali s EBITDA marží v úrovni 20 procent, aktuálně jsme stále pod touto hranicí. Naším jasným cílem je vrátit se na předkrizovou úroveň," uvedl generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku Daniel Buryš.
Kofola uvedla, že tržeb převyšujících čtyři miliardy korun dosáhla díky strategickému řízení a ideální diverzifikaci portfolia. Pozitivně k tomu podle ní přispěly nové produkty, které uvedla na trh. Šlo o beztaurinový energetický nápoj Semtex Extrem, toniky Targa Florio nebo nanuky Jupík, které firma začala vyrábět ve spolupráci se společností Bidfood.
Alessandro Pasquale k poslednímu březnu letošního roku skončil v pozici CEO skupiny Mattoni 1873. Zůstává však ve vedení firmy v roli výkonného prezidenta a chce se více soustředit na strategické rozvíjení rostoucí skupiny. V roli šéfa Evropské asociace výrobců minerálních vod se pak chce zasadit o zavedení zálohového systému v celé Evropské unii. „Zvládnutelné to je do roku 2028. Pokud by se to opravdu povedlo, do roku 2040 by se ušetřilo 40 milionů tun plastu. To je hora plastu,“ uvádí v exkluzivním rozhovoru pro newstream.cz Alessandro Pasquale.Alessandro Pasquale z Mattoni: Jestli projde růst DPH, minerálky zdraží
Leaders
Firma uvedla, že nad očekávání se dařilo divizi UGO, která v Česku a na Slovensku provozuje Freshbary a Salaterie. Překonala předpokládané tržby. „Ve srovnání s loňským rokem jsme je navýšili o 22 procent," uvedl generální ředitel společnosti UGO Marek Farník. Pomohla podle něj optimalizace portfolia a věrnostní program, díky kterému se podařilo získat více nových zákazníků. „Díky vyšším tržbám, lepší produktivitě či nižším cenám energií dosáhlo UGO ve druhém čtvrtletí dokonce čistého zisku," uvedl Farník.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než 2000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.
[[[[[article:8153]]]]
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.