Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Konec 142 let dlouhé historie. Britové odstaví poslední uhelnou elektrárnu

Poslední uhelná elektrárna ve Velké Británii Ratcliffe-on-Soar
ČTK
 ČTK

V pondělí ukončí provoz poslední uhelná elektrárna v Británii, která leží v Ratcliffe-on-Soar u Nottinghamu.

Země považovaná za kolébku výroby elektřiny z uhlí tak bude první ze skupiny ekonomicky vyspělých států G7, která s touto produkcí po 142 letech skončí, uvádí server britského deníku The Guardian.

Elektrárna v Ratcliffe-on-Soar vyráběla elektřinu z uhlí 57 let. Historie výroby elektřiny z uhlí se v Británii a na světě začala psát v roce 1882, kdy zahájila provoz první uhelná elektrárna Holborn Viaduct.

Fotovoltaická elektrárna

PRE staví na Sokolovsku svou dosud největší fotovoltaickou elektrárnu

Pražská energetika, a. s., zahájila v Novém Sedle na Sokolovsku stavbu své dosud největší fotovoltaické elektrárny (FVE).

Přečíst článek

Britské uhelné elektrárny od té doby spálily celkem 4,6 miliardy tun uhlí a vypustily 10,4 miliardy tun oxidu uhličitého (CO2). To je podle klimatického portálu Carbon Brief více, než kdy většina zemí vyprodukovala ze všech zdrojů dohromady.

Radost ekologických aktivistů

Ekologičtí aktivisté odstavení elektrárny vítají jako významný úspěch vlády při snižování emisí uhlíku. Británii podle nich zajistí vedoucí postavení v oblasti ochrany klimatu.

Uhlíři mohou být hrdí na to, že více než 140 let poháněli zemi, řekl státní tajemník pro energetiku Michael Shanks z Labouristické strany, která od začátku července zemi řídí. „Éra uhlí sice končí, ale nová éra dobrých pracovních míst v energetice pro naši zemi právě začíná,“ dodal s odkazem na větrnou energii a nové technologie, jako je zachycování a ukládání uhlíku.

Seriál Elektromobilita: Česko má mít 35 tisíc dobíjecích míst. Bude to stačit?

Čím víc elektromobilů brázdí české silnice, tím horlivější diskuze se vedou o nutnosti vybudování dostatečné dobíjecí infrastruktury. Na pokrytí potřeb dobíjení všech elektromobilů proudí miliony ze státní kapsy, ale i ze soukromých firem. Jaká je budoucnost dobíjecí infrastruktury v Česku?

Přečíst článek

Před 100 lety se téměř veškerá elektřina v Británii vyráběla spalováním uhlí. Dnes uhlí nehraje už téměř žádnou roli, v roce 2023 tvořil jeho podíl na energetickém mixu 1,3 procenta.

Británie byla první zemí, která stanovila datum ukončení provozu uhelných elektráren na rok 2025. Zaváděla stále přísnější ekologické předpisy s cílem zkrátit dobu provozu uhelných elektráren. Výrazně dřívější konec ve využívání uhlí v Británii než například v Německu, kde se o něm hodně mluví, je možné mimo jiné proto, že Londýn se při výrobě energie na rozdíl od Berlína stále spoléhá na jaderné elektrárny. V Německu je nyní možný konec výroby elektřiny z uhlí stanoven na rok 2028, ale zvažuje se prodloužení termínu na rok 2030.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Británie odstavila poslední uhelnou elektrárnu Ratcliffe-on-Soar

Symbolický konec uhelné velmoci. Británie zavřela poslední uhelnou elektrárnu

Přečíst článek
Doporučujeme