Konec nedostatku léků? Evropská komise představila sérii opatření
Evropská komise představila sérii opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Hlavní součástí balíčku je vytvoření dobrovolného mechanismu solidarity mezi státy, který umožní vyměňovat si zásoby léků, informovala komisařka odpovědná za zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová. Cílem je nedopustit, aby nastala situace jako loni v zimě, kdy nebyly některé léky dostupné.
„Tento systém umožní členským státům upozornit na kritický nedostatek daného léku a ostatní zase budou moci naznačit, zda mají dostupné zásoby, které by mohly být přerozděleny,“ stojí v prohlášení Evropské komise.
Evropská agentura pro léčivé přípravky společně s členskými státy rovněž sestavuje seznam kriticky důležitých léků, které jsou nejvíce nezbytné, nebo u kterých hrozí, že jich bude nedostatek. Podle eurokomisařky by měl být dokončen ještě letos a bude na něm 100 až 350 léků.
V budoucnu by mělo nejspíš dojít i ke změně farmaceutické legislativy, která by výrobce léčiv zavázala, aby předem informovali o jakémkoli potenciálním nedostatku a sdělili, jaké budou jejich další kroky.
Lékárenská síť Pilulka v letošním prvním pololetí skončila v provozní ztrátě (EBITDA) 34,6 milionu korun. Ta jde podle výkonného ředitele sítě Petra Kasy na vrub transformaci skupiny, která se letos stáhla z rumunského trhu. Akcie Pilulky od začátku roku odepsaly 42,5 procenta ze své hodnoty.Pilulka letos dokončila exit z Rumunska i emisi nových akcí
Zprávy z firem
„Nedávný kritický nedostatek léků, včetně některých antibiotik loni v zimě, ukazuje, že pro řešení problémů s dodávkami i pro to, aby byly evropské dodavatelské řetězce léků z dlouhodobého hlediska odolnější, je třeba dále koordinovat potřebné kroky,“ říká Evropská komise ve svém prohlášení. Cílem dnešního sdělení je „zmírňovat kritický nedostatek léků na úrovni EU a předcházet mu“. Jak k tomu uvedla eurokomisařka Kyriakidisová, není možné, aby v roce 2023 v Evropě „neměli pacienti přístup k lékům, které potřebují“.
S výpadky léků má problém i Česká republika. Důvody jsou různé: u některých v posledních měsících chyběly účinné látky, jiným obaly, vliv měl i zvýšený výskyt respiračních onemocnění.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.