Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Konec uhelných elektráren. Ministři zemí G7 je chtějí vypnout do několika let

Ministři G7 chtějí odstavit uhelné elektrárny do roku 2035
iStock
 ČTK

Ministři energetiky skupiny sedmi předních ekonomik světa (G7) se dohodli na odstavení uhelných elektráren v první polovině roku 2035.

Jde o významný krok v přechodu od fosilních paliv, uvedl italský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin, který předsedá ministerskému zasedání G7. V úterý ministři vydají závěrečné prohlášení, ve kterém budou podrobně popsány závazky zemí G7 týkající se dekarbonizace jejich ekonomiky.

„Máme technickou dohodu, konečnou politickou dohodu uzavřeme v úterý,“ uvedl Pichetto. Ministři podle něj rovněž uvažují o případném omezení dovozu zkapalněného zemního plynu z Ruska do Evropy, které má v nejbližší době navrhnout Evropská komise.

Teplárna Chorzów v Polsku (ilustrační foto)

ČEZ postaví u Ostravy nízkoemisní teplárnu. V oblasti chce rozvíjet i modulární reaktory

ČEZ postaví v Dětmarovicích na Karvinsku nízkoemisní teplárnu za dvě miliardy korun. Jejími hlavními zdroji budou biomasová kotelna o výkonu osm megawattů a dvě kogenerační jednotky o celkovém výkonu 20 megawattů. Hotova má být v roce 2026, uvedli zástupci skupiny ČEZ. Do roku 2040 chce ČEZ v Moravskoslezském kraji investovat desítky miliard korun, hodlá rozvíjet i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a baterie.

Přečíst článek

Dohoda o uhlí je významným krokem ve směru, který byl naznačen na loňském summitu OSN o klimatu COP28. Jeho cílem je postupné vyřazení fosilních paliv, z nichž uhlí nejvíce znečišťuje životní prostředí.

Uhelné elektrárny měly loni na celkové produkci elektřiny Itálie podíl 4,7 procenta. Řím v současnosti plánuje odstavit uhelné elektrárny do roku 2025. Výjimkou je ostrov Sardinie, kde je termín stanoven na rok 2028.

V Německu a Japonsku hraje uhlí větší roli. Podíl uhlí na výrobě elektřiny zde loni přesáhl 25 procent.

Dánský statistik Bjørn Lomborg byl hostem pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS

Bjørn Lomborg: Green Deal nemá smysl. Problém klimatické změny vyřeší jedině inovace

Dánský statistik Bjørn Lomborg má na kontě hned několik knih, v nichž popisuje dopady některých rozhodnutí vlád i Evropské unie na životy nejchudších lidí. I proto je nepříliš přesně označován za klimato-skeptika. Ve skutečnosti Lomborg klimatickou změnu nepopírá. Jen upozorňuje na to, že extrémní výdaje na záchranu klimatu ze strany EU pravděpodobně nebudou mít efekt. „Historie ukazuje, že lidstvo podobné problémy dokáže vždy vyřešit. A to jedině inovacemi,“ uvedl dánský vědec v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek

Jaderná energie a biopaliva jsou dalšími dvěma tématy, která jsou na programu zasedání v Itálii. Pichetto uvedl, že budou zmíněna v závěrečném komuniké mezi možnostmi, které si země G7 mohou vybrat pro dekarbonizaci výroby energie a dopravy.

Jeden ze zdrojů agentuře Reuters také řekl, že G7 by mohla v úterý rovněž poukázat na potřebu šestinásobného zvýšení kapacity baterií do roku 2030 ve srovnání s úrovní roku 2022. Kapacita baterií je důležitá pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů, protože dodávky elektřiny z těchto zdrojů jsou přerušované.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Skupina Greenpeace

Lidé z Greenpeace bránili stavbě ropovodu. Organizace musí zaplatit odškodné 15 miliard

Přečíst článek
Doporučujeme