Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ruský soud zkonfiskoval majetek UniCredit Bank i německým bankám

Deutsche Bank
Elliott BrownFollow / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank. Informují o tom dnes světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 17 miliard korun. Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.

Západoevropské finanční instituce poskytly na plánovaný projekt bankovní záruky a ruská společnost RusChemAlliance, v níž má poloviční podíl Gazprom, si od nich nyní nárokuje stamiliony eur. UniCredit soud nařídil zabavit majetek za 463 milionů eur, informovaly v pátek zahraniční tiskové agentury, v případě Deutsche Bank jde podlezprávy deníku Financial Times o 238,6 milionu eur.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

OBRAZEM: Ukrajinci zastavili ruský postup v Charkovské oblasti. Kam až invazní armáda došla?

Ukrajinské armádě se podařilo stabilizovat situaci na severu Charkovské oblasti, ruská invazní vojska nepostoupila o více než deset kilometrů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu v tomto příhraničním regionu na severovýchodě Ukrajiny, čímž otevřelo novou frontu. V prvních dnech přicházely zprávy o postupu invazních vojsk. Moskva i dnes uvedla, že její vojska postupují.

Přečíst článek

U Commerzbank podle FT požadovala RusChemAlliance zabavení majetku za necelých 95 milionů eur, přičemž detaily o rozhodnutí soudu nebyly jasné. Agentura Reuters ovšem napsala, že soud této bance zablokoval aktiva za 93,7 milionu eur a také zabavil její budovu v centru Moskvy.

Zásadní krok

Uvedené banky byly ručiteli u dohody o stavbě závodu na zpracování plynu mezi RusChemAlliance a německou společností Linde, píše list FT. Smlouva byla podepsaná v červenci 2021, o rok později ale Linde účast na projektu pozastavila kvůli protiruským sankcím zavedeným na Západě kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Podle FT představuje intervence arbitrážního soudu jeden z nejvýznamnějších kroků proti západním bankám od začátku plnohodnotné války v únoru 2022.

Přichází poté, co Evropská centrální banka vyzvala poskytovatele půjček z eurozóny, aby urychlili svůj odchod z ruského trhu, mají-li tam své odbočky. Generální ředitel italské UniCredit Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné.

V případě Deutsche Bank arbitrážní soud rozhodl, že společnost nemůže své operace v Rusku odprodat, což by už dříve podle FT vyžadovalo souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.

Bankovní skupina sídlící ve Frankfurtu uvedla, že si již v souvislosti s arbitráží vyčlenila kolem 260 milionů eur. "Budeme potřebovat vidět, jak budou tento nárok implementovat ruské soudy, a vyhodnotit bezprostřední dopad na operace v Rusku," sdělila banka. Commerzbank se podle Reuters k postupu soudu ihned nevyjádřila.

Ruský soud nařídil zabavit majetek italské banky UniCredit za 463 milionů eur

Rusové mají nový zdroj pro financování války. Zabaví majetek italské UniCredit

Soud v Petrohradě nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy korun). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společnosti ruské plynárenské skupiny Gazprom. Italská banka rozhodnutí zatím nekomentovala.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Evropské banky se zdráhají otevírat účty běžným Rusům

Obyčejní Rusové mají problém. Evropské banky jim ruší účty a zdráhají se otevírat nové

Přečíst článek
Spořící prasátko (ilustrační foto)

Sazbu na spořicím účtu sráží desítka bank. Čtyři procenta dostanete, ale je to výjimka

Přečíst článek
Doporučujeme