Konkurent Tesly v Číně postaví obří závod na baterie za miliardu dolarů

Čínská společnost BYD, která je největším výrobcem elektromobilů na světě, plánuje investovat v Číně 1,2 miliardy dolarů (26,6 miliardy korun) do výstavby nového závodu na baterie pro elektromobily. S odvoláním na dokumentaci o posouzení vlivu na životní prostředí to uvedla agentura Reuters. Kapacita závodu v čínském městě Čeng-čou má činit 40 gigawatthodin.
Společnost FinDreams Technology, která je bateriovou divizí BYD, plánuje v závodě vyrábět méně objemné lithium-železo-fosfátové akumulátory. Ty jsou podle předsedy správní rady firmy Wang Čchuan-fua bezpečnější než jiné alternativy na trhu a nehrozí u nich vznícení. BYD je používá ve svých nejprodávanějších elektromobilech, v sedanech Han a Seal, které v Číně konkurují vozům Model 3 od americké automobilky Tesla.

Tesla hlásí rekordní tržby a příchod „krátkodobých nejistot”
Zprávy z firemČistý zisk amerického výrobce elektrických aut Tesla ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 59 procent na rekordních 3,69 miliardy dolarů (80,4 miliardy korun). Firma současně ve svém prohlášení uvedla, že je připravena vypořádat se s krátkodobými nejistotami.
Podle analýzy společnosti SNE Research byla firma BYD loni podle instalací baterií do elektromobilů druhou největší firmou na trhu spolu s jihokorejskou LG Energy Solution. Jejich podíl činil 13,6 procenta a celková instalace 70,4 GWh. V případě BYD se instalace meziročně zvýšily o 167,1 procenta. Jedničkou byla čínská firma CATL s podílem na trhu 37 procent.

Evropě ujíždí vlak v inovacích. V Top 50 nejlepších firem světa je nahrazují asijské
Zprávy z firemMezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.
Společnost BYD v loňském roce zvýšila čistý zisk o 458 procent na 17 miliard jüanů (55,2 miliardy korun). Vysoký růst podle firmy podpořil zájem o automobily. Firma prodala 1,86 milionu elektromobilů, což bylo více než za poslední čtyři roky dohromady. Firmě BYD se podařilo vyhnout se problémům v dodavatelském řetězci a narušení výroby kvůli covidu-19, které zasáhly konkurenty. Firma je totiž schopna vyrábět si sama důležité komponenty, včetně baterií a polovodičů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.