Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

KHNP po kontraktu v Česku registruje zájem o své reaktory z Evropy a z Asie

KHNP po kontraktu v Česku registruje zájem o své reaktory z Evropy a z Asie
Profimedia
 ČTK

Jihokorejská státní energetická společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zaznamenala zvýšený zájem o své jaderné reaktory z Evropy a z Asie. V červenci firma získala kontrakt za 400 miliard korun na dodávku dvou jaderných bloků do České republiky. Společnost se teď přiblížila k uzavření smluv se zákazníky ve Švédsku, Finsku, Nizozemsku a ve Slovinsku. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to prohlásil generální ředitel KHNP Ču Ho-wang.

Po oznámení prodeje do České republiky se na firmu obrátili také zájemci z Norska a Kazachstánu, dodal Ču Ho-wang. Firma je tak na cestě ke splnění cíle, kterým je vývoz deseti jaderných reaktorů do roku 2030.

Česko jako brána do Evropy

Smlouva v České republice je prvním obchodem této korejské firmy v Evropě. Zdůrazňuje výhodu Soulu v závodě o uspokojení rostoucího zájmu o jadernou energii od zemí, které se snaží dekarbonizovat výrobu elektřiny. KHNP může těžit i z neochoty mnoha západních zemí nakupovat reaktory od levnějších dodavatelů, jako je Čína a Rusko, a to kvůli obavám o bezpečnost.

„Je to tvrdý boj, ale my jsme ve hře daleko před všemi ostatními,“ řekl Ču Ho-wang. „Korea má v tuto chvíli skutečně dobrou pozici, bez Číny a Ruska, ale nakonec budeme muset přemýšlet o tom, jak jim konkurovat.“

Firma však má i právní problémy. Americká společnost Westinghouse podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské společnosti a tvrdí, že KHNP využívá její technologie a nemá právo je vyvážet. Westinghouse podal na KHNP v roce 2022 žalobu, kterou se snaží zabránit podle něj neoprávněnému sdílení svého duševního vlastnictví.

Westinghouse rozporuje výběr Korejců na dostavbu Dukovan. Nezmůže nic, tvrdí ČEZ

Americká společnost Westinghouse Electric Company podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Podle Westinghouse nemají Korejci licence k nabízené technologii. ČEZ, který má tendr na starosti, reagoval, že díky bezpečnostní výjimce je odvolání Westinghouse bezpředmětné.

Přečíst článek

Spor s Westinghouse

KHNP posiluje spolupráci se Spojenými státy. Mimo jiné usiluje o uzavření dlouhodobých smluv na dodávky jaderného paliva a snaží se řešit spor s Westinghousem. Ču Ho-wang doufá, že se spor s Westinghousem podaří vyřešit ještě před dokončením smlouvy v Česku.

Firma už dříve dodala čtyři reaktory do Spojených arabských emirátů. Na domácím trhu chce do roku 2028 vyrábět vodík z jaderné energie a do roku 2031 má v plánu dokončit výstavbu malého modulárního reaktoru, řekl Ču Ho-wang.

Složitost jaderné energetiky, včetně obrovských počátečních nákladů, zpoždění při výstavbě a přísná pravidla pro bezpečnost, podle něj ztěžují realizaci projektů na celém světě. Největší předností Koreje je schopnost poskytnout komplexní balíčky včas a za stanovený rozpočet, dodal Ču Ho-wang.

„Máme velmi diverzifikované portfolio - můžeme dodávat reaktory všech velikostí, od velkých po malé, a můžeme také pomoci s modernizací starších reaktorů, abychom prodloužili jejich provozní životnost,“ řekl Ču Ho-wang. „Součástí dohody v Česku byl také návrh na výstavbu závodu na vodík, který by využíval jadernou energii,“ dodal.

Karel Havlíček

Karel Havlíček: Cena dvou bloků Dukovan bude sedm set až devět set miliard korun

Kdybychom byli ve vládě, jinak bychom nerozhodli, říká o vyhlášení vítěze soutěže na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech, korejské společnosti KHNP, Karel Havlíček, bývalý ministr průmyslu za ANO. Cena celého projektu podle něj ovšem bude jiná, než vláda prezentuje. „Stát bude muset vynaložit sedm set až devět set miliard korun,“ říká Havlíček. Započítává do toho i úroky z financování. A vláda podle něj neřekla, kde tyto peníze vezme.

Přečíst článek

ČEZ už rokuje s Korejci nad Dukovany. Finální dohodu chce mít do března 2025

Polostátní energetická společnost ČEZ dnes zahájila jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě na stavbu dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis dohody očekává do konce března příštího roku. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Půjde o největší zakázku od vzniku České republiky.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dalibor Martínek: Čeká se na smlouvu o Dukovanech. Vítězové jsou dva, Češi to nejsou

Přečíst článek
Doporučujeme