Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Korejská KHNP: České firmy dostanou při dostavbě Dukovan podíl minimálně 30 procent

Jaderná elektrárna Dukovany
ČTK
 ČTK

O zapojení českých firem do výstavby nových reaktorů Dukovan jednal ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v únoru v Jižní Koreji. Také on tento týden připomněl to, že si s KHNP při této misi odsouhlasili dosažení třicetiprocentní účasti českého průmyslu na zakázce souběžně s podpisem EPC smlouvy.

Korejská společnost KHNP předpokládá, že v době podpisu smlouvy o stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany bude smluvně zajištěn přinejmenším třicetiprocentní podíl českého průmyslu na hodnotě projektu. V rozhovoru, který dnes odvysílala Česká televize, to řekl zástupce KHNP Harry Chang. Přesný termín podpisu smlouvy neuvedl, očekává ho ale v nejbližší době. Uvedl, že podpisu zatím brání předběžné opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), u kterého tendr na jaderné bloky napadla francouzská společnost EDF.

O zapojení českých firem do výstavby nových reaktorů Dukovan jednal ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v únoru v Jižní Koreji. Také on tento týden připomněl to, že si s KHNP při této misi odsouhlasili dosažení třicetiprocentní účasti českého průmyslu na zakázce souběžně s podpisem EPC smlouvy. „S tím, že stále platí také požadavek na celkové šedesátiprocentní zapojení do konce realizace zakázky,“ řekl ministr. EPC je kontrakt technologie na klíč od designu přes výrobu, instalaci, uvedení do provozu a následnou údržbu.

Už nyní je jisté, že turbínu i pomocná zařízení pro ni dodá plzeňská společnost Doosan Škoda Power. Ve hře je i to, že by firma zajistila celou turbínovou halu, uvedl Chang. O zapojení českého průmyslu do dalších dodávek pro nové elektrárenské bloky se dál jedná. Chang předpokládá, že do podpisu smlouvy mezi KHNP a ČEZ bude buď přímými smlouvami, nebo smlouvami o smlouvách budoucích zajištěn nejméně třicetiprocentní podíl pro české firmy.

Chang také ČT řekl, že české firmy se budou moct zapojit do veřejných soutěží na subdodávky pro jednotlivé části elektrárny.

Podle dřívějšího vyjádření českých představitelů by náklady na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech měly být při současných cenách 400 miliard korun. Chang nechtěl tuto částku blíže komentovat, podle něj to není vhodné před podpisem smlouvy.

Čeká se i na antimonopolní úřad

Podpis očekává Chang v nejbližší době, konkrétní termín nesdělil. Premiér Petr Fiala (ODS) mluvil koncem března o řádu týdnu, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) minulý týden řekl, že očekává podpis do konce čtvrtletí. Také Vlček mluví o následujících několika týdnech. Podle Changa se smlouvu s ČEZ podařilo připravit do konce března, nyní obě strany kontrolují její text.

Chang také upozornil, že podpisu zatím brání předběžné opatření antimonopolního úřadu. Vyjádřil ale přesvědčení, že úřad i ve druhé instanci stížnost ze strany EDF zamítne. Francouzská společnost ve své stížnosti k ÚOHS zpochybňovala oprávnění používat nabízenou technologii a uváděla také, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích.

Vláda loni v jaderném tendru dala KHNP přednost před EDF. Už dříve ze soutěže vyřadila americkou společnost Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Lukáš Kovanda: Česko v projektu století vsadilo na špatného koně

Češi se s Jihokorejci přepočítali. Za pár měsíců je pryč všechno, co mělo být zásadní výhodou výstavby nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany Jihokorejci. Ti se stahují z Evropy a ojedinělý projekt dává českému průmyslu jen malou šanci na uplatnění.

Přečíst článek

Dostavba Dukovan v mlze: Nějaké financování, minimální podíl českých firem a tlak z Evropy

Minulý týden společnost ČEZ oznámila odložení podpisu smlouvy o rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Tento krok odhaluje složitost smluvních vztahů v situaci, kdy financování projektu zůstává nejasné. Evropská komise dosud notifikovala podporu pouze pro jeden blok, což znamená, že financování je zajištěno pouze pro tento jediný blok. V minulosti trvala notifikace 18 měsíců, a nyní budou muset Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) společně s ČEZ znovu žádat o notifikaci pro dva bloky.​

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Dostavba Dukovan se komplikuje. Antimonopolní úřad zakázal uzavřít smlouvu s Korejci

Přečíst článek
Doporučujeme