Korejští výrobci čipů zaznamenali první pokles dodávek za tři roky

Jihokorejští výrobci čipů zaznamenali v červenci první pokles dodávek za téměř tři roky, což ukazuje na slábnoucí poptávku po polovodičích, které slouží jako barometr pro globální ekonomiku, uvedla agentura Bloomberg.
Dodávky polovodičů dalším firmám klesly o 22,7 procenta oproti předchozímu roku poté, co v červnu vzrostly o 5,1 procenta. Vyplývá to z údajů jihokorejského statistického úřadu. Celostátní zásoby zůstaly v červenci zvýšené, o 80 procent více než před rokem a beze změny oproti předchozímu měsíci, podotkl Bloomberg.
Americký výrobce paměťových čipů Micron investuje do roku 2030 v USA 40 miliard dolarů (959 miliard korun) do výstavby závodů na výrobu polovodičů. Využije k tomu vládní dotace a úvěry.
Micron postaví v USA továrny na čipy za bilion. I díky Bidenovi
Zprávy z firem
Výroba čipů v Koreji se v červenci zpomalila čtvrtý měsíc v řadě, což naznačuje, že klíčoví výrobci jako Samsung a SK Hynix upravují svou produkci tak, aby odrážela slábnoucí poptávku a narůstající objem vlastních zásob.
Slábnoucí dynamika prodejů korejských čipů posiluje zhoršující se vyhlídky globální ekonomiky. Kombinace dopadů ruské války na Ukrajině, blokační proticovidová opatření v Číně a rychlé zvyšování úrokových sazeb centrálních bank ve světě za účelem vypořádání se s inflačními tlaky zatěžuje aktivitu průmyslu a snižuje zisky podniků.
Itálie se blíží uzavření dohody se společností Intel v počáteční hodnotě pět miliard dolarů (asi 121 miliard korun) na vybudování pokročilého závodu na výrobu a montáž polovodičů. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na svém dva zdroje informované o jednáních.
Intel je v Itálii blízko dohodě o stavbě továrny na čipy za miliardy dolarů
Zprávy z firem
Polovodiče jsou pro svět, který je stále více závislý na elektronice a online službách, klíčové. Poptávka po čipech během pandemie prudce vzrostla, protože mnoho lidí přešlo na práci a studium z domova, k čemuž mnozí potřebovali lepší počítače.
Pokles dodávek polovodičů vysvětluje celkový červencový pokles exportu korejských technologií, první za více než dva roky. Prodej paměťových čipů v zahraničí v uplynulém měsíci klesl o 13,5 procenta, i když celkový export země vzrostl o 9,4 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.