Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

V Kovosvitu už dala většina lidí výpověď. Firma jim od března neplatí

Kovosvit od března nevyplácí zaměstnancům mzdy, ti hromadně podávají výpovědi.
Profimedia
 ČTK

Ve strojírenské firmě Kovosvit MAS v Sezimově Ústí na Táborsku podalo k dnešku výpověď 178 z 220 zaměstnanců.

Reklama

Důvodem hromadných odchodů je fakt, že jim podnik dluží od března mzdy. Výroba ve firmě je proto zastavena. Kovosvit opustili i zaměstnanci z vedoucích pozic. Uvedla to personální manažerka podniku Andrea Lammouchi. Podle jejích odhadů Kovosvit dluží zaměstnancům za mzdy přibližně 45 milionů korun.

Společnost Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí na Táborsku je od poloviny dubna v insolvenci. Firma, která přiznává závazky za více než miliardu korun, následně požádala o vyhlášení moratoria, aby získala čas na přípravu reorganizačního plánu.

„Podnik v tomto stavu není schopný provozu. Výpovědi podávala celá oddělení,“ uvedla Lammouchi. Generální ředitel firmy Jan Kočvara, který se do funkce dostal loni koncem listopadu, na svou pozici v půlce dubna rezignoval, protože nesouhlasil s postupem majitelů. Od té doby je podnik bez generálního ředitele. „Jednal s námi jeden z majitelů (Gergely) Vesszös, ale naposledy to bylo 3. května. Nemáme ponětí, co dál s firmou bude. Zakázky bychom měli, ale když nejsou zaměstnanci, není možné vyrábět,“ řekla Lammouchi. V Kovosvitu zatím nepodali výpověď lidé, kteří jsou blízko důchodovému věku a těžko by hledali novou práci. „Jinak většina zaměstnanců žije na Táborsku. Odhadujeme, že přibližně 60 až 70 zaměstnanců, kteří podali výpověď, se zaregistrují na úřadu práce. Ostatní budou nastupovat do jiného zaměstnaní,“ řekla.

Reklama

Firmu koupil v létě 2020 ruský investiční fond. Společnost má ekonomické problémy delší dobu. Kovosvit MAS Machine Tools skončil v roce 2022 ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů. Druhá z hlavních společností koncernu Kovosvit, Kovosvit MAS Foundry, předloni vykázala zisk 1,1 milionu korun. Výsledky hospodaření z loňského roku společnost ještě nezveřejnila.

Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině přišla firma o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek.

Fabrika z Táborska s ruskými vlastníky žádá soud o ochranu před věřiteli

Společnost Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí na Táborsku požádala soud o vyhlášení moratoria. Během něj by firma, která je od poloviny dubna v insolvenci, chtěla připravit reorganizační plán. Pokud soud moratorium uzná, bude platit tři měsíce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Společnost přiznává závazky za více než miliardu korun. O situaci ve firmě od rána jednají odboráři a zaměstnanci se zástupcem firmy.

Přečíst článek

Vyvážet obráběcí stroje do Ruska byla chyba. Hned to ukončíme, kaje se šéf české strojírenské firmy

Vyvézt obráběcí stroje do Ruska byla chyba. Víckrát se to nestane, kaje se šéf české strojírenské firmy

Obchodní společnost Labara má průšvih. Přes ní se podle zjištění Deníku N dostalo do Ruska několik obráběcích strojů, přestože se na ně od začátku konfliktu na Ukrajině vztahuje embargo. Proč se tak stalo? Proč firma, která obchoduje s výrobky tradiční české strojírenské společnosti Kovosvit obešla evropské zákazy a dovezla do Ruska své produkty? Newstream.cz v této souvislosti kontaktoval prokuristu společnosti Labara Oskara Mühlhanslema a žádal ho o vysvětlení. „Byl to zcela legální obchod dle všech platných nařízení a zákonů. Bohužel management ruské firmy se bez našeho vědomí domluvil s odběratelem v Turecku, a ten jim pak stroje prodal,“ tvrdí manažer. Jak je to doopravdy?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí

David Ondráčka: Sociální dávky mají být trampolína, která odráží nahoru

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme