Krach WeWork je neodkladný. Akcie firmy letí dolů

Příběh odstrašujícího příkladu divoce nadhodnocených amerických start-upů jde do finále. Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork podle médií brzy vyhlásí bankrot.
Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork podle médií brzy vyhlásí bankrot. Společnost v úterý americkému finančnímu regulátorovi oznámila, že se dohodla s věřiteli na dočasném odkladu splátek některých svých dluhů. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované osoby napsal, že WeWork připravuje na příští týden žádost o vyhlášení konkurzu s ochranou před věřiteli. Akcie firmy po skončení úterního obchodování ztrácely více než 40 procent.
WeWork se před několika lety stala odstrašujícím příkladem divoce nadhodnocených amerických start-upů, uvedla agentura DPA. Do problémů se firma znovu dostala nedávno - už v srpnu přiznala, že má značné pochybnosti o své další existenci, a jako důvod uvedla ztráty a očekávanou potřebu peněz.
Adam Neumann, který musel s potupou opustit WeWork, kdysi velmi opěvovanou společnost na sdílení kanceláří, už opět od investorů vybírá peníze na další realitní projekt, o kterém se toho zatím příliš neví. Jiní investoři jen kroutí hlavou. Hodnota jeho bývalé firmy mezitím klesla na desetinu.
Zdiskreditovaný spoluzakladatel WeWork z investorů opět tahá miliardy
Money
Místo triumfu přišel propadák
V úterý WeWork oznámil, že se s podporovateli dohodl na dodatečném týdenním odkladu pro další jednání. Když firma na začátku října neuhradila dlužnou částku, začala 30denní lhůta, po jejímž uplynutí bylo možné rozhodnout o platební neschopnosti.
Myšlenkou společnosti WeWork je pronajímat kancelářské prostory se sdílenou infrastrukturou začínajícím podnikatelům v tzv. co-workingových prostorách. Zčásti díky chytrému marketingu zakladatelů investovali sponzoři do společnosti WeWork 47 miliard dolarů (přes bilion korun).
S pověstí jednoho z nejhodnotnějších start-upů chtěla společnost WeWork v roce 2019 vstoupit na burzu, místo triumfu ale přišel propadák. Hlubší vhled do podnikání v prospektu pro primární veřejnou nabídku (IPO) způsobil, že se velcí investoři ztrátové společnosti vyhnuli. Firmu pak tvrdě zasáhla pandemie, protože covidová opatření lidi přiměla pracovat z domova, místo sdílených prostor podniku jako do té doby.
V roce 2021 se WeWork dostala na burzu, ale jen díky spojení s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Ještě v úterý měla WeWork před propadem ceny akcií hodnotu přibližně 120 milionů dolarů.
Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork je znovu v potížích a vzbudil dokonce pochybnosti o své další existenci. Firma uvedla, že odstoupili tři členové jejího představenstva. Vydala také varování, že její management potřebuje získat dodatečný kapitál, aby se společnost udržela nad vodou a udržela likviditu během příštích 12 měsíců. Akcie podniku po skončení obchodování ztrácely až 27 procent.
Nejistá budoucnost WeWork. Odstoupilo několik členů představenstva, akcie firmy prudce klesly
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.