Křetínskému vyfoukli německé uhelky Španělé

Španělská investiční společnost Asterion Industrial Partners, která se zaměřuje na infrastrukturu, se dohodla na koupi německé energetické společnosti Steag. Zvítězila tak nad nabídkou českého podnikatele Daniela Křetínského. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) a Asterion byly posledními dvěma zájemci. Informovala agentura Reuters. Nabídka Asterionu podle nich podnik oceňuje na přibližně 2,5 miliardy eur (60,3 miliardy korun) včetně dluhu. Zúčastněné společnosti se odmítly k věci vyjádřit.
Steag je jeden z největších energetických podniků
Podle zdrojů Reuters sešla dozorčí rada společnosti Steag a její místní vlastníci, aby hlasovali o konečném rozhodnutí o budoucím vlastnictví firmy. Šest uhelných elektráren Steagu se nachází v průmyslové spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která má vysokou spotřebu energie. Energetický podnik patří osmi německým obcím, napsala dříve agentura Bloomberg.
Oba zájemci o Steag předložili plány na vyřazení uhelných elektráren z provozu, uvedly zdroje. Podle médií se holding EPH v nabídce spojil s německou nadací RAG, která pomáhá Německu transformovat uhelné regiony na oblasti pro obnovitelné zdroje energie. Dříve o Steag projevily zájem investiční společnosti KKR a EQT. Ty ale později ze soutěže odstoupily, uvedly také zdroje Bloombergu.
EPH ovládá podnik Leag. Tato pátá největší německá energetická společnost postupně nahrazuje své uhelné elektrárny produkcí z obnovitelných zdrojů.
Český miliardář Daniel Křetínský vlastní elektrárny, maloobchod i média. Všechny jeho současné nákupy měly jedno společné. Firmy byly ve finanční tísni, informuje agentura Bloomberg.
Bloomberg odkrývá ambice Daniela Křetínského. Miliardář chystá obří expanzi v západní Evropě
Leaders
Firma Asterion sídlí v Madridu. Založila ji skupina bývalých zaměstnanců společnosti KKR. Do různých projektů v oblasti energetiky, telekomunikací a mobility v Evropě investuje od roku 2019. Reuters její investice vyčísluje na pět miliard eur.
V květnu 2021 EPH dokončil koupi divize Steag Power Minerals (SPM). Firma změnila jméno na EP Power Minerals. Je evropským lídrem ve zpracování vedlejších elektrárenských produktů, například popílku.
Akcie prodejce obuvi Foot Locker se propadly o 30 procent. Během druhého čtvrtletí tržby firmy klesly téměř o deset procent, informuje server CNBC.
Akcie firmy Foot Locker se propadly o 30 procent. Chudnou i Křetínský s Tkáčem
Zprávy z firem
Projekt paroplynové elektrárny v hrabství Galway na západě Irska dostal stopku. Investor, společnost EP Energy Developments, uvedl, že je to kvůli neúměrně rostoucím nákladům. Výstavba záložního zdroje se již firmě z holdingu EPH Daniela Křetínského nevyplatí. Jako první s informací přišel server Seznam Zprávy. Projekt měl původně stát 100 milionů eur, asi 2,4 miliardy korun.
Křetínský odpískal projekt záložní elektrárny v Irsku, náklady vzrostly o desítky procent
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.