Křetínský chce kralovat evropskému trhu s domácími spotřebiči

Přední italský distributor spotřební elektroniky Unieuro zřejmě brzy změní majitele. Zájem o něj má český miliardář Daniel Křetínský.
Francouzská maloobchodní společnost Fnac Darty učinila spolu s investiční firmou Ruby Equity Investment nabídku na koupi předního italského distributora spotřební elektroniky Unieuro, a to zhruba za 249 milionů eur (6,3 miliardy korun). Spojením by vznikl lídr na trhu prodeje spotřební elektroniky a domácích spotřebičů v jižní a západní Evropě, uvedla agentura Reuters. Ruby je dceřinou společností firmy Vesa Equity Investment, hlavního akcionáře Fnac Darty ovládaného českým miliardářem Danielem Křetínským.
Reakce firmy Unieuro na nabídku zatím není známá. Na posouzení nabídky má několik týdnů, dodal generální ředitel Fnac Darty Enrique Martinez. Největším akcionářem Unieuro je firma Iliad, která na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala.
Spojená společnost by podle Fnac Darty měla přibližně 30 tisíc zaměstnanců a více než 1500 prodejen. Její roční obrat by činil přes deset miliard eur.
Křetínský cítí příležitost
Analytici společnosti Midcap Partners uvedli, že zpráva oživila maloobchodní trh po několika měsících stagnace. „Na papíře se tato akvizice jeví jako strategicky vhodná a umožňuje skupině upevnit si pozici v Itálii s rozumným oceněním,“ uvedli.
Nabídka zahrnuje devět eur za akcii v hotovosti, kterou ze dvou třetin financuje Ruby Equity Investment a z jedné třetiny Fnac Darty, a 0,1 nové akcie Fnac Darty za každou akcii Unieuro. To by znamenalo, že francouzská maloobchodní firma vydá zhruba dva miliony akcií, což představuje 6,6 procenta základního kapitálu.
Akcie Unieuro přidávají desítky procent
Akcie Unieuro ve středu dopoledne vykazovaly na burze v Miláně nárůst zhruba o 36 procent na 11,28 eura, což téměř odpovídá nabídkové ceně.
Fond Vesa Equity Investment se zaměřuje na burzovní investice a vlastní mimo jiné podíly ve společnostech PostNL, v britských supermarketech Sainsbury's, francouzské televizní společnosti TF1 a v americkém řetězci s teniskami Foot Locker. Fondu zároveň patří významný podíl v britské poště Royal Mail. Spoluvlastníkem fondu je slovenský podnikatel Patrik Tkáč.
Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí.
Společnost Onepoint investora Davida Layaniho se stáhla z jednání o záchraně zadlužené francouzské společnosti Atos. Společnost oznámila, že ve hře je naopak znovu český miliardář Daniel Křetínský, který projevil zájem k jednáním se vrátit.
Křetínský je zpět ve hře o evropskou technologickou jedničku Atos
Leaders
Německý antimonopolní úřad schválil plán investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského na převzetí podílu v ocelářské divizi německé firmy Thyssenkrupp. S odvoláním na oznámení úřadu o tom informovala agentura Reuters.
Křetínský může koupit Thyssenkrupp. Má souhlas regulátorů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.