Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Křetínský může dál navyšovat podíl v Royal Mail. Britové mu bránit nebudou

Daniel Křetínský
ČTK
 ČTK

Britská vláda už nebude zasahovat do plánu českého miliardáře Daniela Křetínského zvýšit podíl ve firmě International Distributions Services, která je mateřskou společností britské pošty Royal Mail, píše agentura Reuters.

Vesa Equity Investment, která patří podnikatelům Křetínskému a Patriku Tkáčovi, je největším akcionářem britské pošty. Drží v ní podíl kolem 22 procent.

V srpnu tehdejší britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng Royal Mail uvědomil o svém záměru transakci prověřit na základě zákona o národní bezpečnosti a investicích. Ten dává vládě větší pravomoc rozhodovat o obchodech, v nichž by mohly být dotčeny národní zájmy.

„Po pečlivém zvážení vláda nepodnikne žádné další kroky ohledně získání zvýšeného podílu společností Vesa Equity Investment ve společnosti Royal Mail a stranám bylo vydáno konečné oznámení,” uvedlo nyní v prohlášení britské ministerstvo hospodářství, energetiky a průmyslové strategie.

Investiční fond Vesa Equity Investment v srpnu uvedl, že britskou vládu dobrovolně kontaktoval a uvědomil ji o svém záměru zvýšit podíl v Royal Mail, podle Reuters na více než 25 procent.

Poštovní schránka britské Royal Mail (ilustrační foto)

Británie si posvítí na plán miliardáře Křetínského ovládnout více než čtvrtinu Royal Mail

Británie využije nové pravomoci a prověří, zda je plán českého miliardáře Daniela Křetínského zvýšit podíl ve společnosti Royal Mail na více než 25 procent v národním zájmu. S odvoláním na oznámení poštovní společnosti o tom informovala agentura Reuters.

Přečíst článek

„Vesa Equity Investment vítá toto rozhodnutí (...) a znovu potvrzuje svůj závazek pokračovat v dlouhodobé investiční přítomnosti v Británii, včetně partnerství s Royal Mail,” uvedl mluvčí fondu.

Křetínský je mimo jiné většinovým vlastníkem a předsedou představenstva Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Patří mu dále například podíly v novinách Le Monde, francouzském maloobchodním řetězci Casino, britské skupině supermarketů Sainsbury's a francouzské televizní skupině TF1.

Britská pošta plánuje do srpna příštího roku propustit až 6000 zaměstnanců. Odůvodnila to pokračujícími stávkami a narůstající ztrátou. Jejím cílem je snížit celkový počet zaměstnanců o 10 tisíc. Většinu z nich propustí, u zbývajícího počtu půjde o přirozený úbytek pracovníků, tedy odchodem z vlastní vůle nebo do starobního důchodu. Pro britskou poštu nyní pracuje zhruba 140 tisíc lidí, uvádí BBC.

Akcie Royal Mail v pondělí odpoledne pod vlivem zprávy posilovaly o 8,2 procenta.

Poštovní schránka britské Royal Mail (ilustrační foto)

Britská pošta bude propouštět. Nejvíce akcií drží Křetínský a Tkáč

Britská pošta Royal Mail plánuje do srpna příštího roku propustit až 6000 zaměstnanců. Zdůvodnila to pokračujícími stávkami a narůstající ztrátou, informovala mateřská společnost International Distributions Services. Pro poštu nyní pracuje zhruba 140 tisíc lidí, uvádí BBC. Největším akcionářem Royal Mail je společnost Vesa Equity Investment, která patří podnikatelům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme