Křetínský uklidňuje Němce. Po jeho vstupu do Thyssenkrupp se nebude propouštět

Český miliardář Daniel Křetínský souhlasil s tím, že v důsledku plánovaného vstupu jeho investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG) do ocelářské divize německého konglomerátu Thyssenkrupp se nebude propouštět, uvedl deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) s odvoláním na členy dozorčí rady Sigmara Gabriela a Detlefa Wetzela. Podnik Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) zaměstnává na 27 tisíc lidí.
Dohodu zajišťující zachování pracovních míst vypracovala dozorčí rada TKSE a podepsali vrcholoví manažeři podniku a Křetínský. Převzetí 20procentního podílu v německé ocelárně bylo oznámeno v dubnu a realizováno má být do konce září. Odbory v Thyssenkrupp si tehdy stěžovaly, že s nimi vedení věc nekonzultovalo a ohlásily protesty.
Za německou stranu nynější dohodu podepsali jmenovitě generální ředitel Thyssenkrupp Miguel López, ředitel TKSE Bernhard Osburg a také manažeři lidských zdrojů ve firmách Oliver Burkhard a Markus Grolms.
Evropská komise v principu souhlasí s plánem Německa vyplatit společnosti LEAG ovládané podnikatelem Danielem Křetínským až 1,75 miliardy eur (zhruba 43 miliard korun) jako kompenzaci za plánovaný odchod od uhlí do roku 2038. Uvedlo to podle agentury Reuters německé ministerstvo hospodářství.
Kompenzace za přechod od uhlí. Křetínského LEAG může dostat desítky miliard
Zprávy z firem
Německé obavy
TKSE je významným zaměstnavatelem v západoněmeckém průmyslovém regionu Porúří, kde má silný vliv odborový svaz IG Metall. Ten vyjádřil obavy z důsledků nákladného přechodu na klimaticky neutrální výrobu oceli. Zástupci odporů rovněž varovali před negativními ekonomickými důsledky na region, pokud by Křetínského plány vedly k podfinancování firmy.
Plán investiční skupiny EPCG na převzetí podílu v TKSE tento měsíc schválil německý antimonopolní úřad. Už v květnu transakci schválila dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp.
Daniel Křetínský se chystá převzít Royal Mail, která má více než půl tisíciletí trvající historii. V jaké formě kultovní pošta je? A může Křetínskému v nákupu britského „rodinného stříbra“ někdo zabránit?
Od Jindřicha VIII. ke Křetínskému. Jak vypadalo půltisíciletí Royal Mail, kterou chce český podnikatel koupit
Zprávy z firem
Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Výroba oceli je energeticky velmi náročná, a podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje. Společnost Thyssenkrupp v květnu potvrdila, že si od Křetínského slibuje přístup k levnější elektřině. Firmy Thyssenkrupp a EPCG mezitím jednají o tom, že EPCG by v budoucnosti koupila dalších 30 procent ocelářské divize Thyssenkruppu.
Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.