Kromě ceny hraje roli i lokalita. Roste zájem o nájemní bydlení v širším centru Prahy
Zatímco v západních zemích patří nájemní bydlení mezi oblíbená řešení, Češi byli dlouhá léta zvyklí spíše vlastnit. V souvislosti s událostmi posledních let se ovšem řadě lidí sen o vlastním bydlení vzdaluje. Zejména mladší generace pak také preferuje vyšší flexibilitu, což často hovoří právě ve prospěch nájemních bytů.
Nájemné roste v porovnání s cenami nemovitostí pomaleji
Ačkoli většina Čechů stále bydlí ve vlastním a pronájem využívá jen 22 procent z nich, trend se pomalu začíná měnit. „Potřeba vlastnit dům nebo byt je u nás silně zakořeněná. Vysoké ceny nemovitostí a výše úrokových sazeb u hypotečních úvěrů však zásadním způsobem ztěžují pořízení vlastní nemovitosti,“ říká ředitel Creditas Real Estate Jiří Vajner. Rostoucí oblibu nájemního bydlení potvrzují i výsledky průzkumu, který si společnost nechala zpracovat a ve kterém odpovídala více než tisícovka respondentů. Ukázalo se, že celých 82 procent Čechů žijících v nájmu takto plánuje zůstat dlouhodobě, z toho necelá polovina pak trvale.
Důležitou roli při výběru bydlení hraje přirozeně cena. Jak ovšem vyplývá z průzkumu, pro téměř 62 procent nájemníků mimo Prahu nepředstavuje nájemné ani třetinu veškerých výdajů. Zajímavé také je, že zatímco ceny nemovitostí určených k prodeji v posledních letech výrazně rostly, loňské nájemné se téměř 36 procentům nájemníků nezvýšilo vůbec. „Je to dáno tím, že do stávajících smluv se nepromítlo zdražení, které vidíme u bytů v aktuální nabídce. Výraznější zdražení nastalo u energií, kde čtyřem lidem z deseti vzrostly ceny o 10 až 25 procent a čtvrtině se tyto náklady zvýšily o více než 25 procent,“ říká hlavní ekonom skupiny Creditas Petr Dufek. Poměrně dobrou ekonomickou situaci nájemníků dokládá i fakt, že o stěhování do menšího nebo levnějšího bytu uvažuje jen méně než 10 procent z nich.
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska.Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. To ale bude stále hůře dostupné
Názory
Developeři reagují na zvyšující se poptávku
Ačkoli většinu nájemního bydlení stále tvoří soukromé pronájmy, developeři vidí v nově vzniklé situaci velký potenciál. „Lidé chtějí pro dlouhodobé nájemní bydlení kvalitu a také jistotu korektního chování. Podíl institucionálních pronajímatelů se proto bude zvyšovat,“ vysvětluje Jiří Vajner. Jeho společnost má přitom ambice stát se jedním z největších poskytovatelů tohoto typu bydlení a uspokojit tak poptávku, která dnes zejména ve velkých městech výrazně převyšuje nabídku. „Během následujících deseti let plánujeme vybudovat až tisícovku nájemních bytů především v Praze a v Brně,“ uzavírá Jiří Vajner.
Kromě ceny nájmu hraje především u mladých lidí důležitou roli i lokalita. I s tím tak musí developeři pracovat a hledat co možná nejatraktivnější místa. Jedním z nejnovějších projektů je nájemní bydlení Pobřežní Apartments na rozmezí pražského Karlína a Florence. Právě tato oblast prošla v posledních letech výraznými změnami a dnes patří mezi vyhledávané lokality. V její prospěch hovoří nejen dobrá dostupnost centra nebo strategická poloha z hlediska dopravy, ale také blízkost některých městských parků, kvalitní síť cyklostezek a dostatek obchodů, kaváren a dalších podniků v okolí.
Podívejte se, jak vypadají byty v projektu Pobřežní Apartments:
Kromě lokality pak developeři zohledňují i zvyšující se požadavky nájemníků. Řada zájemců dnes upřednostňuje zařízené bydlení určené k okamžitému nastěhování. Tento trend se objevuje především mezi mladými lidmi a výrazně silnější je právě v Praze. Pobřežní Apartments proto nabízejí 1+kk až 3+kk byty, které jsou vybaveny vším, co ke svému životu běžný nájemník potřebuje.
Autorkou textu je Klára Sudová
Nejen vysoké hypoteční sazby a růst cen nemovitostí míchají kartami na domácím realitním trhu. Mladší generace už tolik netouží po vlastním bydlení a raději dává přednost finanční nezávislosti a větší flexibilitě. Po letech tak roste zájem o nájemní bydlení, na což reagují i developeři. „Trend týkající se přesunu části klientů směrem k nájemnímu bydlení předpovídáme už delší dobu, část kapacit v našich projektech proto věnujeme právě tomuto typu bydlení,“ říká Jiří Vajner, generální ředitel Creditas Real Estate. Roste zájem o vybavené byty, ve kterých je vše až po příbory, říká ředitel Creditas Real Estate
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.