Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kunovická Aircraft Industries dodá do Asie 17 letadel L 410 NG

letoun L 410 NG od  Aircraft Industries
ČTK
 ČTK

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá 17 letounů L 410 NG třem asijským leteckým společnostem. Cena kontraktu zůstala neveřejná.

Dohody o budoucím nákupu strojů L 410 NG uzavřela kunovická společnost se společnostmi WISE Air, Starwisata Air a Sulut Airways Indonesia.  Podepsány byly v pátek v indonéské Jakartě na výstavě INDO Defence, sdělila bez dalších detaulů vedoucí marketingu Aircraft Industries Denisa Zapletalová. 

Společnosti WISE Air a Starwisata Air jsou civilními provozovateli osobní vnitrostátní přepravy v Indonésii. Společnost Sulut Airways obsluhuje letadly území Papui-Nové Guineji. „Jednání o detailních podmínkách budoucích dodávek probíhají a budou dokončena v nejbližších týdnech,” dodala Zapletalová.

Letouny L 410 v regionu od roku 2017 provozuje společnost Susi Air. Na základě pozitivních zkušeností operátorů i letovým vlastnostem strojů projevili podle zástupců Aircraft Industries zájem o pořízení těchto letadel i další indonéští zákazníci. „Indonésie je pro nás významným zákazníkem a jsme rádi, že zástupci zmíněných společností vyjádřili svůj zájem o nákup letounů tohoto typu. L 410 jsou zde oblíbené, neboť vynikají svojí spolehlivostí, bezpečností a schopností provozu v extrémních klimatických podmínkách,” řekl prezident Omnipolu Jiří Podpěra.

Zsolt Hernádi, šéf maďarské MOL

Šéf ropného gigantu MOL je novým majoritním akcionářem Aero Vodochody

Novým majoritním akcionářem společnosti Aero Vodochody je maďarská společnost SI 13 Aero Zrt, ve které je většinovým vlastníkem Zsolt Hernádi. Podíl v Aeru odkoupil od maďarského podnikatele Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého. Menšinový podíl patří nadále českému Omnipolu, uvedl mluvčí Aera Vodochody Lukáš Hora.

Přečíst článek

Letoun L 410 NG představuje modernizovanou verzi stroje L 410. Zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování. Uveze až 19 pasažérů, případně přes dvě tuny nákladu. Na výstavě INDO Defence si jej zájemci budou moci prohlédnout do soboty 5. listopadu, v Indonésii poté ještě několik dní zůstane pro prezentaci dalším zákazníkům.

Letos na jaře koupila Aircraft Industries od jejího ruského majitele, firmy Ostov, skupina Omnipol. „Hlavním cílem akvizice byla záchrana společnosti před krachem a udržení výroby legendárních letounů. Společným budoucím zájmem je expandovat na další trhy a nacházet nové země pro uplatnění vysokých kvalit tohoto ryze českého produktu, což se skupině úspěšně daří,” uvedla Zapletalová.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200. Loni podnik utržil přes 1,807 miliardy korun, zhruba o 474,6 milionu korun méně než v roce 2020. Zákazníkům loni dodal 11 letadel, předloni to bylo 15 strojů. Zisk společnosti za rok 2021 činil zhruba 54 milionů korun, o rok dříve přesáhl 271 milionů korun.

Aircraft Industries,  L410 NG

Kunovická Aircraft Industries se vrací do českých rukou. Od Rusů ji kupuje Omnipol

Kunovického výrobce civilních dopravních letounů Aircraft Industries kupuje od ruského majitele skupina Omnipol. Vlastníka z České republiky bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. Cenu transakce firmy neuvedly.

Přečíst článek

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme