Kunovická Aircraft Industries se vrací do českých rukou. Od Rusů ji kupuje Omnipol
Kunovického výrobce civilních dopravních letounů Aircraft Industries kupuje od ruského majitele skupina Omnipol. Vlastníka z České republiky bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. Cenu transakce firmy neuvedly.
„Dne 21. dubna 2022 se ruský majitel a skupina Omnipol dohodli na prodeji 100 procent akcií společnosti Aircraft Industries do vlastnictví české společnosti OMPO Holding,“ uvedl Omnipol.
Kunovický podnik, který vyrábí civilní letouny L 410 a L410 NG a zaměstnává asi tisícovku lidí, se podle něj dostal do existenčně nebezpečné situace po uvalení sankcí na Rusko, které tvořilo stěžejní trh firmy. Loni v listopadu ale Omnipol a Aircraft Industries podepsaly dohodu o spolupráci, a kunovická firma by tak měla nahradit ruský trh dodávkami do jiných zemí. Uzavření nových kontraktů firmy předpokládají v nejbližších měsících.
Prodej Aera Vodochody je dokončený. Nově patří společnosti HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky, který má blízko k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol.
Prodej Aera je dokončený. Většinu vlastní Orbánův muž
Zprávy z firem
Kunovický podnik dosud vyrobil víc než 8000 letadel a vyvezl je do 60 zemí, uvedl Omnipol. „Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce,“ podotkl prezident Omnipolu Jiří Podpěra. Připomněl, že Omnipol má také menšinový podíl ve firmě vlastnící Aero Vodochody Aerospace, výrobce letounů L-39NG.
Ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková uvedla, že kunovická firma s některými výrobními společnostmi skupiny Omnipol dlouhodobě spolupracuje. „Přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ dodala. Předloni Aircraft Industries dodala zákazníkům 15 letadel a utržila téměř 2,282 miliardy korun, o téměř 300 milionů více než o rok dřív.
Aircraft Industries vedle výroby letadel také provozuje neveřejné mezinárodní letiště Kunovice a je zřizovatelem vlastní střední školy letecké. Server iROZHLAS.cz v minulosti uvedl, že firmu zprostředkovaně ovládá podnikatel Iskander Machmudov, který je na seznamu vlivných ruských oligarchů, před nimiž varovalo americké ministerstvo financí.
Omnipol se vedle letecké techniky soustředí na obrannou a bezpečnostní elektroniku. Jeho dceřiné společnosti ERA a Mesit disponují pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů. Skupina zaměstnává více než 2800 lidí, z toho přes 400 zaměstnanců se podílí na výzkumu a vývoji nových produktů.
Aircraft Industries, bývalý Let Kunovice, spadl do ruských sankcí. Najde se cesta, jak tomuto a podobným podnikům umožnit při dodržení všech sankcí tuto krizi překonat a případně se dostat do českého vlastnictví, ptá se v komentáři prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
Jiří Hynek: Hledá se nepřítel, ne řešení
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.