Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kůrovcová kalamita už není téma. Lesy ČR nově řeší nižší dotace

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) kácela rizikové stromy nad silnicí II/252 na Pomezní Boudy v úseku mezi křižovatkou v Temném Dole a Myslivnou, 9. listopadu 2022.
ČTK
 ČTK

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za první čtvrtletí klesl hrubý zisk o 21 procent na 1,95 miliardy korun z 2,48 miliardy ve stejném období loni. Hlavními důvody snížení zisku byly nižší prodejní ceny dřeva a vyšší zásoby dřeva na konci prvního čtvrtletí. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Ve snížení zisku se také projevily meziročně vyšší náklady na pěstební práce. „Důvodem bylo příznivé počasí pro zalesňování a rychlejší plnění plánu obnovy,“ uvedla mluvčí. Letos mají LČR v plánu zalesnění 14 tisíc hektarů a výsadbu téměř 56 milionů sazenic.

Tržby podniku za leden až březen meziročně klesly o 12 procent na 3,71 miliardy korun z 4,19 miliardy korun loni. Těžba dřeva v lesích podniku vzrostla o pět procent na 2,07 milionu metrů krychlových.

Za celý rok 2024 Lesy ČR očekávají meziroční pokles hrubého zisku o 57 procent na 2,045 miliardy korun z loňských 4,77 miliardy korun, uvedli v polovině května představitelé podniku. Hlavním důvodem poklesu zisku bude nižší příjem z prodeje dřeva. Podniku také získá méně peněz na dotacích a s poklesem úrokových sazeb mu klesnou i finanční výnosy. Těžba dřeva by letos měla činit 8,09 milionu metrů krychlových po loňských 7,8 milionu metrů krychlových.

Investice chce podnik letos zvýšit na 2,064 miliardy korun z loňských 1,93 miliardy korun. Hlavně bude investovat do rekonstrukcí lesních cest, do vodohospodářských zařízení a vodních toků a také do arondačního programu. V něm se podnik snaží scelovat lesní pozemky zejména formou směn.

Loni podniku klesl čistý zisk o 24 procent na 3,84 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Projevil se i pokles cen dříví. Podnik se loni vrátil k hospodaření, které neovlivňuje kůrovcová kalamita s vysoce nadprůměrnými těžbami dřeva.

Prioritou podniku, který má 3800 zaměstnanců, zůstává obnova lesů po kůrovcové kalamitě, která v českých lesích vypukla v roce 2018 a trvala do roku 2022.

palety palivového dřeva

Palivové dříví dvojnásobně zdražilo, lesníci i tak zažívají výrazně vyšší poptávku

Průměrná cena palivového dříví v druhém čtvrtletí meziročně stoupla na 1001 korun za metr krychlový, což je nárůst o 111 procent. Cena se zvyšuje od začátku roku. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Soukromé firmy i Lesy ČR pozorují výrazný nárůst poptávky po dřevu, lidé se zásobují nejen na zimu, ale i na další roky.

Přečíst článek

Lesy ČR hlásí třetí nejvyšší zisk v historii. Díky růstu cen dřeva

AKTUALIZOVÁNO: Lesy ČR hlásí třetí nejvyšší zisk v historii. Díky růstu cen dřeva

Až o 70 procent vyšší ceny dřeva vytáhly loňský zisk státních Lesů ČR, spravujících polovinu lesů v zemi, na více než pět miliard korun. Na rekord se díky situaci na trhu se dřevem dostaly i tržby.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a premiér Petr Fiala (ODS)

Vláda loni hospodařila o deset miliard lépe, než si vytyčila. Bez povodní by ale nejspíše skončila v mínusu

Přečíst článek
Doporučujeme