Kvůli válce na Ukrajině firmy ruší investice. Jejich plány smetla vlna nejistot
Firmy po celém světě začaly kvůli dopadům války na Ukrajině rušit připravené investice. Tempo, jakým od svých plánů teď odstupují, se přitom zrychluje. Agentura Bloomberg uvedla, že celkem už jde o částku kolem 25 miliard dolarů (více než 557 miliard korun).
Válka na Ukrajině přiměla firmy po celém světě k přehodnocení svých investičních plánů. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, což bylo téměř před měsícem, se na finančních trzích citelně zvýšila nervozita. Značná cenová kolísavost pak rychle destabilizovala úvěrové trhy. Firmy ruší miliardové investice, které chtěly financovat například emisí dluhopisů či akcií. Místo toho ohlášené emise firemních bondů i primární veřejné nabídky akcií ruší. Stejně tak se neuskuteční některé z plánovaných fúzí a akvizic.
Týká se to mnoha plánů - od těch, které měla automobilka Tesla, až po dopravní služby v Indii. Zasaženy jsou hlavně americké firmy. Zatím poslední z velkých firem, které zrušily chystané investice, je Tesla. Tento americký výrobce elektromobilů odložil minulý týden plánovanou nabídku dluhopisů za jednu miliardu dolarů. Ze zhruba 80 firem, které zatím podobné investiční plány ruší, je téměř polovina z USA.
K cenově dostupným autům na baterie, které vytlačí ze silnic vozy se spalovacími motory, se ve svých snahách zezelenat upíná nejen celá Evropa, ale také řada automobilek. Jejich plány může ale zhatit probíhající válka na Ukrajině. Ta totiž prodražuje vzácné kovy, které jsou důležitou surovinou pro výrobu baterií, píše Reuters.Muskův sen o levnějších vozech Tesla dostává trhliny. Válka na Ukrajině prodražuje výrobu baterií
Money
„Důvěra investorů dostala od invaze na Ukrajinu tvrdou ránu. Proti Rusku jsou zaváděny sankce, zatímco prudce vzrostly ceny komodit,“ poznamenala hlavní analytička Susannah Streeterová ze společnosti Hargreaves Lansdown v Londýně.
Opatrnost kvůli válce na Ukrajině zasáhla všechny části světa. Například společnost Mumbai International Airport, která provozuje dopravní služby v Indii, zastavila prodej dolarových dluhopisů. Podobně americká společnost SS&C Technologies Holdings prozatím nevyužije úvěr za 1,7 miliardy dolarů a brazilská firma Trocafone teď neuskuteční chystanou primární veřejnou nabídku akcií (IPO).
Odložené kontrakty za více než 18 miliard dolarů se týkají financování prostřednictvím emise dluhopisů či jiné formy dluhu. Zbytek připadá na fúze, akvizice a primární nabídky akcií.
Covidová doba přála prodejům firem. Loni se hodnota takových obchodů v regionu střední a východní Evropy vyšplhala na pětiletý rekord, jak vyplynulo ze studie poradenské společnosti Mazars.Prodeje evropských firem loni dosáhly pětiletého rekordu. Velkým dílem díky Avastu
Zprávy z firem
Válka také způsobila, že investiční poradci v Evropě zatím nevědí, jaký bude osud fúzí, akvizic a primárních nabídek akcií v celkovém objemu zhruba 300 miliard dolarů. Tato částka zahrnuje už dohodnuté transakce, u kterých se ale teď neví, kdy - a zda vůbec - se uskuteční.
Od začátku letošního roku je nových emisí akcií meziročně o 74 procent méně. U podnikových dluhopisů pokles činí 28 procent, ukazují data Bloombergu.
>>>>>> Dění na Ukrajině sledujte v našem on-line speciálu <<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.