Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Kybernetický souboj gigantů. Čína chce v soupeření s USA zvýšit svůj výpočetní výkon o polovinu

Čína chce v soupeření s USA zvýšit svůj výpočetní výkon o 50 procent
iStock
 ČTK

Čína chce svůj počítačový výkon od roku 2025 zvýšit o 50 procent, uvedla agentura Reuters. Peking se při soupeření se Spojenými státy v oblasti špičkových technologií hodlá soustředit na superpočítače a umělou inteligenci. Trénink AI vyžaduje velké množství výpočtů, a tak se do popředí zájmu Číny dostává snaha o rozšíření nabídky výpočetního výkonu.

Reklama

Plán zveřejnila šestice ministerstev, mezi nimiž figuruje například resort průmyslu či ministerstvo informačních technologií. Počítá s tím, že celkový výpočetní výkon Číny do roku 2025 dosáhne 300 EFLOPS. FLOPS je zkratka, kterou se - zjednodušeně řečeno - označuje počet operací, které počítač provede za jednu vteřinu. Výkony se nejčastěji vyjadřují v řádech, EFLOPS, respektive exaflop, znamená trilion operací za vteřinu.

Čínské ministerstvo informačních technologií v srpnu uvedlo, že výpočetní výkon Číny letos dosáhl 197 EFLOPS, zatímco loni činil 180 EFLOPS. Čínu přitom z tohoto hlediska umístilo na druhé místo za Spojené státy. Rozsah výpočetního výkonu USA přitom neuvedlo.

Michal Pěchouček na SingularityU Czech Summitu

Michal Pěchouček pracuje na umělé inteligenci 30 let. Česko by mělo být montovnou AI. Jinak bude kolonií, varuje

Umělá inteligence přinese zásadní změny ve fungování společnosti i států. Česko by podle Michala Pěchoučka, člověka, který na akademické úrovni i v byznysu vyvíjí AI již tři dekády, přitom v tomto vývoji mohlo hrát významnou roli. „Zejména na úrovni cybersecurity patříme ke globální špičce a budeme i dál,“ uvedl Pechouček v rozhovoru pro newstream.cz. Tomu, aby Česko hrálo ještě významnější roli, brání zejména nedostatečné byznysové prostředí a také vzdělávací systém.

Přečíst článek

Čína dále hodlá vybudovat více datových center po celé zemi, aby podnikům usnadnila přístup k výpočetnímu výkonu. Dalším cílem je zvýšit rychlost a efektivitu výpočetní sítě.

Reklama

Společnost Google minulý měsíc na svém blogu uvedla, že špičkové generativní modely AI budou „vyžadovat desítky EFLOP superpočítačů, aby se zachovala doba tréninku v délce několika týdnů nebo kratší“.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme