Kybernetický souboj gigantů. Čína chce v soupeření s USA zvýšit svůj výpočetní výkon o polovinu

Čína chce svůj počítačový výkon od roku 2025 zvýšit o 50 procent, uvedla agentura Reuters. Peking se při soupeření se Spojenými státy v oblasti špičkových technologií hodlá soustředit na superpočítače a umělou inteligenci. Trénink AI vyžaduje velké množství výpočtů, a tak se do popředí zájmu Číny dostává snaha o rozšíření nabídky výpočetního výkonu.
Plán zveřejnila šestice ministerstev, mezi nimiž figuruje například resort průmyslu či ministerstvo informačních technologií. Počítá s tím, že celkový výpočetní výkon Číny do roku 2025 dosáhne 300 EFLOPS. FLOPS je zkratka, kterou se - zjednodušeně řečeno - označuje počet operací, které počítač provede za jednu vteřinu. Výkony se nejčastěji vyjadřují v řádech, EFLOPS, respektive exaflop, znamená trilion operací za vteřinu.
Čínské ministerstvo informačních technologií v srpnu uvedlo, že výpočetní výkon Číny letos dosáhl 197 EFLOPS, zatímco loni činil 180 EFLOPS. Čínu přitom z tohoto hlediska umístilo na druhé místo za Spojené státy. Rozsah výpočetního výkonu USA přitom neuvedlo.
Umělá inteligence přinese zásadní změny ve fungování společnosti i států. Česko by podle Michala Pěchoučka, člověka, který na akademické úrovni i v byznysu vyvíjí AI již tři dekády, přitom v tomto vývoji mohlo hrát významnou roli. „Zejména na úrovni cybersecurity patříme ke globální špičce a budeme i dál,“ uvedl Pechouček v rozhovoru pro newstream.cz. Tomu, aby Česko hrálo ještě významnější roli, brání zejména nedostatečné byznysové prostředí a také vzdělávací systém.
Michal Pěchouček pracuje na umělé inteligenci 30 let. Česko by mělo být montovnou AI. Jinak bude kolonií, varuje
Leaders
Čína dále hodlá vybudovat více datových center po celé zemi, aby podnikům usnadnila přístup k výpočetnímu výkonu. Dalším cílem je zvýšit rychlost a efektivitu výpočetní sítě.
Společnost Google minulý měsíc na svém blogu uvedla, že špičkové generativní modely AI budou „vyžadovat desítky EFLOP superpočítačů, aby se zachovala doba tréninku v délce několika týdnů nebo kratší“.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.