Legendární Fiat 500 se téměř neprodává. V Srbsku místo něj budou vyrábět elektromobily

Automobilka Stellantis v Srbsku ukončí léta klesající výrobu modelu Fiat 500 L. Majitel továrny ve městě Kragujevac se ji chystá přestavět a od roku 2024 v ní vyrábět elektromobily.
V srbské dceřiné firmě italského koncernu Fiat Chrysler (FCA), který je od roku 2021 součástí skupiny Stellantis, pracuje zhruba čtyři tisíce lidí. Vedení společnosti je ve čtvrtek vyzvalo, aby se v příštích sedmi dnech přihlásili na práci do podniků Stellantisu na Slovensku, v Polsku, v Itálii a v Německu. Bělehradská média ale s odvoláním na odbory informovala, že možnost jít pracovat do firemní továrny v zahraničí dostane jen kolem 200 zaměstnanců.
Fiat Chrysler měl v Kragujevaci podle dřívějších zpráv médií na letošek naplánovanou výrobu jen 20 tisíc vozů. Výrobní kapacita by tak byla využita zhruba z deseti procent.
Fiat převzal v roce 2008 srbskou automobilku Zastava, která vyrábí vozy na základě jeho staré licence. Italská automobilová skupina ve firmě vlastní 67 procent, 33 procent akcií společnosti je stále v majetku srbského státu.
Neutrální postoj srbské vlády k ruské invazi na Ukrajinu vytvořil z Bělehradu vstupní bránu Rusů na západ. Jen během posledních dvou týdnů došlo kvůli nárůstu poptávky na navýšení přepravní kapacity mezi Ruskem a Srbskem o 50 procent, upozorňuje agentura Bloomberg.
Cesta Rusů na Západ vede nyní přes Srbsko. Ceny letenek neřeší
Money
Český developer míří do Latinské Ameriky. UDI Group plánuje v Panamě, Kostarice nebo Kolumbii investovat v následujících čtyřech letech řádově tři miliardy korun. Jen investice do prvního projektu v Kostarice přestavuje více než 350 milionů korun.
Po Balkánu míří developer UDI Group také do Latinské Ameriky. Chystá tam miliardové investice
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.