Lenovo v problémech. Největšímu výrobci počítačů se propadl zisk o více než polovinu
Čistý zisk čínské společnosti Lenovo Group, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně propadl o více než polovinu na 249 milionů dolarů, tedy zhruba 5,6 miliardy korun. Její tržby se snížily již páté čtvrtletí za sebou.
Tržby společnosti se ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. září, meziročně snížily o 16 procent na 14,41 miliardy dolarů. Byly však zhruba v souladu s očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu firmy LSEG odhadovali v průměru na 14,45 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
Lenovo se potýká s pokračujícím poklesem celosvětové poptávky po osobních počítačích. V době pandemie covidu-19 poptávku po počítačích podpořil rozmach práce z domova. Později však poptávka začala klesat, a to mimo jiné kvůli rostoucí inflaci a stoupajícím úrokovým sazbám.
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta prodala podíly v automobilce General Motors, farmaceutické firmě Johnson & Johnson a ve výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble. Snížila rovněž podíl v internetovém obchodě Amazon. Objem hotovosti firmy Berkshire se tak vyšplhal na rekordních 157,2 miliardy dolarů (přes 3,5 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy pro regulační úřady, na kterou odkazuje agentura Reuters.Buffett prodal akcie v GM a dalších firmách. Hromadí hotovost
Leaders
Podle výzkumné společnosti Canalys se celosvětové dodávky osobních počítačů v letošním třetím kalendářním čtvrtletí meziročně snížily o sedm procent. Tempo jejich poklesu nicméně zvolnilo z 12 procent ve druhém kvartálu a bylo nejpomalejší za více než rok.
„V posledním čtvrtletí jsme navzdory makroekonomickým problémům registrovali jasné známky oživení v technologickém sektoru,“ uvedl šéf společnosti Lenovo Jang Jüan-čching.
Lenovo ve snaze o zlepšení hospodářských výsledků rozšiřuje své aktivity mimo osobní počítače, například v oblasti počítačových serverů a chytrých telefonů. Firma v dnešní zprávě uvedla, že podíl aktivit mimo osobní počítače na jejích celkových tržbách se meziročně zvýšil o tři procentní body na 40 procent.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.