Lenovo v problémech. Největšímu výrobci počítačů se propadl zisk o více než polovinu

Čistý zisk čínské společnosti Lenovo Group, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně propadl o více než polovinu na 249 milionů dolarů, tedy zhruba 5,6 miliardy korun. Její tržby se snížily již páté čtvrtletí za sebou.
Tržby společnosti se ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. září, meziročně snížily o 16 procent na 14,41 miliardy dolarů. Byly však zhruba v souladu s očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu firmy LSEG odhadovali v průměru na 14,45 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
Lenovo se potýká s pokračujícím poklesem celosvětové poptávky po osobních počítačích. V době pandemie covidu-19 poptávku po počítačích podpořil rozmach práce z domova. Později však poptávka začala klesat, a to mimo jiné kvůli rostoucí inflaci a stoupajícím úrokovým sazbám.
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta prodala podíly v automobilce General Motors, farmaceutické firmě Johnson & Johnson a ve výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble. Snížila rovněž podíl v internetovém obchodě Amazon. Objem hotovosti firmy Berkshire se tak vyšplhal na rekordních 157,2 miliardy dolarů (přes 3,5 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy pro regulační úřady, na kterou odkazuje agentura Reuters.
Buffett prodal akcie v GM a dalších firmách. Hromadí hotovost
Leaders
Podle výzkumné společnosti Canalys se celosvětové dodávky osobních počítačů v letošním třetím kalendářním čtvrtletí meziročně snížily o sedm procent. Tempo jejich poklesu nicméně zvolnilo z 12 procent ve druhém kvartálu a bylo nejpomalejší za více než rok.
„V posledním čtvrtletí jsme navzdory makroekonomickým problémům registrovali jasné známky oživení v technologickém sektoru,“ uvedl šéf společnosti Lenovo Jang Jüan-čching.
Lenovo ve snaze o zlepšení hospodářských výsledků rozšiřuje své aktivity mimo osobní počítače, například v oblasti počítačových serverů a chytrých telefonů. Firma v dnešní zprávě uvedla, že podíl aktivit mimo osobní počítače na jejích celkových tržbách se meziročně zvýšil o tři procentní body na 40 procent.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.