Levné oblečení táhne. Primark má krásné zisky
Akcie britského prodejce módy a spotřebního zboží v reakci na hospodářské výsledky poskočily o deset procent.
Zisky majitele společnosti Primark vyskočily v posledním fiskálním pololetí o více než třetinu. Řetězec se podle Financial Times po letech otřesů v dodavatelském řetězci vrátil v prvním pololetí do normálu. Akcie v reakci na to vzrostly téměř o desetinu.
FOTOGALERIE: Otevření Primarku v Praze i v Brně provázely dlouhé fronty
Společnost Associated British Foods, která kromě Primarku vlastní také potravinářské značky Ovaltine a Ryvita, vykázala za šest měsíců končících 2. března 37procentní nárůst zisku před zdaněním na 881 milionů liber, oproti 644 milionům liber o rok dříve. Tržby skupiny se zvýšily o dvě procenta na 9,7 miliardy liber.
Šéf Primarku George Weston uvedl, že za tímto výsledkem stojí investice do růstu společnosti v posledních několika letech - například do otevření nových prodejen nebo automatizace některých skladů, a ziskové marže, která se „vrátila na normálnější úroveň“.
Matka Primarku vyplatí v červenci dividendu ve výši 20,7 pencí na akcii, což je o 46 procent více než v předchozím roce.
Řetězec také vylepšil výhled na výsledky za celý rok. Čeká zlepšení provozní marže na 11,3 procenta z 8,3 procenta před rokem - což odráží zlepšení nákladů na nakupované výrobky a nižší náklady na dopravu.
„Nyní těžíme z obnovení normálního stavu na našich trzích a v našich dodavatelských řetězcích,“ dodal Weston. Skupina uvedla, že vyostřenou situaci v Rudém moři monitoruje, ale neočekává žádné významné narušení svého dodavatelského řetězce.
Švédský oděvní gigant H&M ztrácí dech. Zatímco před deseti lety se držel na špici trhu s rychlou módou, nyní se ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny, španělskou Zarou a čínským Sheinem. Tento týden společnost Hennes & Mauritz vyměnila generálního ředitele. Nastupující Daniel Ervér ale toužebně očekávaný svěží vítr nejspíš nepřinese, v managementu firmy sedí už 18 let.Ikea rychlé módy je v potížích. H&M válcují dražší Zara a superlevný Shein
Zprávy z firem
Čínskému internetovému obchodu Temu, který patří skupině PDD Group, hrozí, že se na něj budou vztahovat přísnější pravidla Evropské unie pro internetový obsah, protože jeho průměrný počet měsíčních uživatelů v Evropě vzrostl nad stanovenou hranici. Tato pravidla se nyní vztahují na firmy jako Meta Platforms, Google, X či TikTok, uvedla agentura Reuters.Brusel si vyšlápne na Temu. Přísnější pravidla neminou ani internetový obchodní gigant Shein
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.