Liberty Ostrava přijde o dodávky energií. Firma Tameh ukončí provoz do středy

Hutní společnosti Liberty Ostrava přijde o dodávky energie. Společnost Tameh Czech řízeně ukončí provoz do středy. Do té doby využije uhlí, které jí dodá OKD. Se zástupci Liberty Ostrava se ve středu setká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že koksovna huti půjde do takzvaného teplého útlumu.
Tameh na sebe minulý týden podal insolvenční návrh, protože mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby neplatí. Hrozilo tak, že energie přestane dodávat už dnes.
„OKD dnes obdrží platbu za uhlí, které bude dodáno do Tamehu. Jak bylo dohodnuto na schůzce v pátek, společnost Tameh tím pádem bude schopna řízeně ukončit provoz do této středy,” uvedl mluvčí Tamehu Patrik Schober.
Slanina řekl, že se na dnešní schůzce se zástupci vedení firmy dozvěděli, že se technicky všechno připravuje na odpojení Tamehu od Liberty. „To znamená, že koksovna půjde do teplého útlumu a bude problém s vytápěním budov v huti a s ohřevem vody pro zaměstnance,” řekl Slanina.
V tzv. teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu, je už od října i jediná vysoká pec, kterou měla huť v provozu. Tehdy firma sdělila, že jde o dočasné odstavení na dva týdny.
Mimořádná půjčka od státu pro zadluženou společnost Liberty Ostrava není na pořadu dne. Stát zvolí postup podle toho, jak bude situaci řešit firma, řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před svou dnešní cestou do Ostravy, kde má spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) odpoledne jednat se zástupci hutě Liberty Ostrava i jejího dodavatele energií Tameh Czech.
Stanjura s Jurečkou jedou řešit situaci v ostravské huti s miliardovými dluhy. Půjčka od státu je mimo hru
Zprávy z firem
Hrozí propouštění
Liberty Ostrava čelí poklesu poptávky a má problémy platit své závazky. Soud 29. listopadu vyhlásil individuální moratorium, které huti zajišťuje ochranu před Tamehem. Situace se vyhrotila ve čtvrtek, když společnost Tameh Czech oznámila, že jí dochází uhlí, a tak zřejmě brzy přestane huti energie dodávat. Huť Tamehu dluží dvě miliardy korun.
Vláda chtěla po Liberty, aby začátkem tohoto týdne předložila ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) věrohodný plán restrukturalizace Liberty Ostrava. Mluvčí MPO Vojtěch Srnka dnes uvedl, že ministerstvo už od vedení Liberty Steel obdrželo odpověď a že se zástupci firmy se ministr Síkela setká ve středu v Praze.
Stát je věřitelem firmy. Liberty Ostrava má i s dceřinými společnostmi 6000 zaměstnanců, v Tamehu pracuje přes 300 lidí. Podle ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečky (KDU-ČSL) firmy zatím nechtějí propouštět.
Když přijdou na směnu, připadají si pracovníci huti Liberty Ostrava jako ve „městě duchů“, jak sami říkají. Není z čeho vyrábět, i když zakázky by byly. Huť dluží dodavatelům přes tři miliardy korun, z toho jen dodavateli energií, firmě Tameh, více než 1,5 miliardy. Mezi hutníky tak propuká panika, že přijdou o práci. Může jít o stovky, ale také tisíce lidí.
Lukáš Kovanda: Z ostravských hutí je po desetiletích „město duchů“, lidé se bojí o práci
Názory
Veolia je připravena
Kotle Tamehu jsou jediným zdrojem tepla i pro několik tisíc obyvatel města Vratimova, jež s hutí sousedí. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) už minulý týden uvedl, že jednání mezi Vratimovem, Liberty, Tamehem a společností Veolia Energie vyústila v dohodu, která zajistí vytápění Vratimova bez jakéhokoliv výpadku.
„Přípravné práce běží podle plánu. Propojovací potrubí (35 metrů) je dokončené a společnost Veolia Energie je připravena dodávat teplo a teplou vodu do Vratimova prakticky hned, obyvatelé Vratimova se nemusejí obávat. Zatím nevíme, kdy nastane potřeba, aby Veolia zastoupila stávajícího dodavatele a spustila dodávky do Vratimova,” řekla za Veolii Jana Dronská.
Společnost Pražská teplárenská zvýší ceny tepla pro domácnosti přibližně o 12 až 15 procent. Zdražení začne platit již od 1. prosince. Důvodem zvýšení cen je růst nákladů, zejména pak na paliva a emisní povolenky, uvedl mluvčí společnosti Marek Pšeničný. Zdražování chystá kvůli rostoucím cenám většina tepláren v Česku, někde i na dvojnásobek současné ceny. Podle Teplárenského sdružení ČR růst cen u jednotlivých dodavatelů tepla dopadne téměř na čtyři miliony zákazníků tepláren v Česku.
Zdražuje i Pražská teplárenská a další. Vyšší ceny postihnou miliony domácností
Money
Britský podnikatel v problémech
Obě společnosti jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.
Guptův rodinný konglomerát od loňského roku pracuje na refinancování svých aktivit v ocelářském, hliníkárenském a energetickém průmyslu, protože jeho hlavní věřitel Greensill v březnu 2021 vyhlásil insolvenci. O Guptovu skupinu se od roku 2021 zajímá britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů, jeho podnikání prošetřují rovněž úřady ve Francii.
Státní exportní pojišťovna EGAP zaplatila za huť Liberty Ostrava pohledávku 60,8 milionu eur (přibližně 1,5 miliardy korun). EGAP ručil ostravské firmě za úvěr od německé pobočky banky Greensill Bank. Státní pojišťovna se tak stala věřitelem hutní společnosti, uvedla Česká televize.
Pojišťovna EGAP zaplatila za huť Liberty Ostrava pohledávku 1,5 miliardy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.