Liberty Steel se dohodla s věřiteli na splátkách dluhu z globálních aktivit

Výrobce oceli Liberty Steel, jehož vlastníkem je britský podnikatel indického původu Sanjeev Gupta, se předběžně dohodl s věřiteli na restrukturalizaci dluhu ze svých globálních aktivit. O restrukturalizaci dluhu z evropských aktivit se dál jedná. Oznámila to firma, jejíž součástí je také hutní podnik Liberty Ostrava.
„Po několika měsících vyjednávání jsme nyní dosáhli principiální dohody, která zajistí splácení dluhů věřitelům a výrazně sníží finanční rizika pro Liberty. Jedná se o významný krok v oblasti naší restrukturalizace a transformace,” uvedl ředitel pro transformaci ze skupiny Liberty Steel Jeffrey Kabel. Dodal, že firma nyní bude společně s věřiteli pracovat na přípravě a realizaci této dohody.
„Liberty a Greensill Bank jako hlavní věřitel jednají o obdobné smlouvě o smlouvě budoucí pro restrukturalizaci dluhu evropských ocelářských podniků Liberty,” uvedla rovněž Liberty Steel v dnešní zprávě. Guptův rodinný konglomerát GFG Alliance nyní pracuje na refinancování svých aktivit v ocelářském, hliníkárenském a energetickém průmyslu, protože jeho hlavní věřitel Greensill loni v březnu vyhlásil insolvenci.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že těžba uhlí v OKD bude pokračovat i po roce 2023, pokud bude alespoň ekonomicky neutrální. Společnost OKD by tak mohla vytěžit veškeré zásoby uhlí.
Energetickou krizi porazíme uhlím, věří Stanjura
Politika
Liberty Ostrava je součástí Liberty Steel od roku 2019, skupina ostravskou firmu koupila od konkurenčního výrobce oceli ArcelorMittal. Liberty Ostrava spolu s dceřinými společnostmi zaměstnává kolem 6000 lidí. Za finanční rok do letošního 31. března podnik vykázal čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun.
Společnost Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Roční kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v loňském roce firma vyrobila 2,28 milionu tun tekuté oceli, nejvíce od roku 2016. Firma je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek, vedle českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.
Huti Liberty Ostrava se daří, hlásí dosud nejlepší výsledky od dob akvizice podniku v roce 2019, a to navzdory enormnímu růstu nákladů a negativním dopadům války na Ukrajině. Ostravská huť v loňském finančním roce vydělala 6,1 miliardy korun.
Huť Liberty Ostrava ustála dopady války na Ukrajině a hlásí rekordní výsledky
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.