Lidé kvůli inflaci šetří na všem. Jen na iPhonech ne

Tržby z prodeje iPhonů dosáhly v uplynulém kvartálu 40,7 miliardy dolarů, což je přibližně o tři procenta více než ve stejném období loni. Celkově světový trh s chytrými telefony podle údajů společnosti Canalys v uplynulém čtvrtletí klesl o devět procent.
Americké technologické společnosti Apple ve třetím finančním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 10,6 procenta na 19,4 miliardy dolarů (467,7 miliardy korun). Vyplývá to ze zveřejněných výsledků hospodaření. Tržby firmě v tomto období mírně vzrostly. Společnost se vypořádala s nedostatkem součástek lépe, než se očekávalo. Těžila z neutuchající poptávky po iPhonech, i když spotřebitelé kvůli inflaci omezují ostatní výdaje.
Tržby Applu od dubna do června meziročně stouply o 1,9 procenta na necelých 83 miliard dolarů. Analytici přitom odhadovali, že budou činit 82,8 miliardy dolarů. Zisk na akcii činil 1,20 dolaru, zatímco analytici čekali 1,16 dolaru.
Zajímá vás, jak se daří velkým technologickým společnostem? Sledujte zde
Propad ekonomiky poškozuje prodej reklam, příslušenství a produktů pro domácnost, uvedl finanční ředitel společnosti Luca Maestri. „Naštěstí máme velmi široké portfolio, takže víme, že se s tím dokážeme vyrovnat,“ dodal. Nedostatek náhradních dílů bude podle Maestriho i nadále omezovat prodej počítačů Mac a tabletů iPad.
Inflace, nižší poptávka po reklamě a také drtivá konkurence z Číny. Výsledky společnosti Meta Platforms, která provozuje Facebook či Instagram, zklamaly. Akcie padají.
Facebook drtí konkurence TikToku. Sociální síť vydělala podstatně méně
Zprávy z firem
Problém pro americké firmy: drahý dolar
Firma se též potýká s růstem dolaru. Apple generuje značnou část tržeb v zahraničí a po přepočtu dostává zpět méně peněz. Společnost uvedla, že měnové výkyvy sníží tržby v současném čtvrtletí o šest procent.
Tržby z prodeje iPhonů dosáhly 40,7 miliardy dolarů, což je přibližně o tři procenta více než ve stejném období loni. Celkově světový trh s chytrými telefony podle údajů společnosti Canalys v uplynulém čtvrtletí klesl o devět procent.
Microsoftu se nadále daří vydělávat na cloudových službách. Tam roste o 40 procent. V dalších segmentech však jeho tržby i zisky padají.
Microsoft má problém. Kvůli silnému dolaru Bill Gates vydělává méně
Zprávy z firem
Zatímco prodeje iPhonů a iPadů překonaly očekávání, tržby ze služeb, počítačů Mac a příslušenství odhady analytiků nenaplnily. Tržby na klíčovém čínském trhu Applu meziročně klesly o jedno procento.
Růst v oblasti služeb činil 12 procent, což je méně než 33 procent v předchozím roce. Tržby tohoto segmentu ve výši 19,6 miliardy dolarů těsně nenaplnily odhady.
Akcie společnosti po konci obchodování na burze posílily po zveřejnění výsledků hospodaření o 3,2 procenta.
Pryč jsou doby, kdy filmové hvězdy pobíraly obří honoráře ve výši desítek milionů dolarů. V současnosti sice podobné mzdy nejsou neobvyklé, ale většinou se pojí s producentskou rolí. A tak se stále častěji děje, že více berou seriálové hvězdy. Ty nejlepší si přijdou i na milion dolarů (asi 24 milionů korun) za epizodu. A pak tu jsou oscaroví herci Kevin Costner a Mahershala Ali, kteří podle magazínu Variety berou ještě víc.
Kdo bere v americké televizi nejvíc? Kevin Costner a Mahershala Ali
Enjoy
Britům se stále složitěji shání dostupné bydlení. Průměrný nájem v Londýně za rok vzrostl o téměř 16 procent, v druhém největším městě – Manchesteru – dokonce o více než 23 procent. Řada lidí, i předdůchodového věku, se proto stěhuje k rodičům. Situace kopíruje vývoj v řadě dalších zemích. Česká republika si ale zas tak špatně nestojí.
Nájmy v Británii raketově rostou, lidé se stěhují zpět k rodičům. Češi jsou na tom ještě dobře
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.