Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lidé mají před sebou poslední dekádu, kdy budou chytřejší než AI

Lidé mají před sebou poslední dekádu, kdy budou chytřejší než AI
Finex, užito se svolením
Jiří Frydlewicz
fry

Nástroje umělé inteligence využívá stále více lidí. Ke zvýšení efektivity práce, pro rychlejší vyhledávání, ke kreativní činnosti. Důvodů je spousta a lidé už začínají za tyto AI nástroje platit i poměrně vysoké měsíční poplatky. A i když je vývoj umělé inteligence pořád teprve na začátku, odborníci už začínají tvrdit, že lidstvo má před sebou posledních pár let, kdy si může říkat, že je člověk inteligentnější než AI.

Naposledy k tomuto tématu promluvil Demis Hassabis, generální ředitel Google DeepMind, která se zabývá výzkumem AI. Podle něj se během následující dekády začne objevovat takzvaná obecná umělá inteligence (zkráceně AGI, typ umělé inteligence, která má za cíl replikovat kognitivní schopnosti člověka, má tak schopnost chápat, učit se a aplikovat znalosti v širokém spektru úkolů na úrovni srovnatelné s lidskou inteligencí - pozn. red.). 

„Myslím, že dnešní systémy jsou velmi pasivní a stále je spousta věcí, které neumí. Ale myslím si, že během příštích pěti až deseti let se mnoho z těchto schopností začne dostávat do popředí a začneme se posouvat směrem k tomu, čemu říkáme obecná umělá inteligence," cituje web CNBC Hassabise. „Ještě tam ale nejsme. Tyto systémy jsou v určitých věcech velmi působivé. Ale jsou tu další věci, které zatím dělat nemohou, a my máme před sebou ještě hodně výzkumné práce,“ doplnil šéf Google DeepMind.

Hassabis není sám, kdo naznačuje, že bude chvíli trvat, než se AGI objeví. V loňském roce generální ředitel čínského technologického gigantu Baidu Robin Li řekl, že AGI je „ještě více než 10 let daleko“, a zpochybnil tak předpovědi některých svých kolegů o tom, že k tomuto průlomu dojde v mnohem kratším časovém rámci. Někteří však přesto zůstávají optimisty.

Bude to prý dříve

Mezi ně patří například Dario Amodei, generální ředitel startupu Anthropic, který se zabývá bezpečností a výzkumem umělé inteligence. Ten uvedl, že v „příštích dvou nebo třech letech“ se objeví forma umělé inteligence, která je „lepší než téměř všichni lidé téměř ve všech úkolech“.

Ostatní technologičtí lídři předpokládají, že AGI přijde ještě dříve. Produktový ředitel společnosti Cisco Jeetu Patel si myslí, že existuje šance, že nějaká forma AGI by se mohla objevit již v letošním roce. „Umělá inteligence má tři hlavní fáze. Je tu základní umělá inteligence, kterou právě teď všichni zažíváme a známe. Pak je tu obecná umělá inteligence, kde se kognitivní schopnosti setkávají s lidskými. Pak je tu to, čemu se říká superinteligence. Myslím, že v roce 2025 uvidíme smysluplné důkazy o tom, že AGI je ve hře. Nemluvíme o letech daleko,“ uvedl Patel.

V loňském roce generální ředitel Tesly Elon Musk předpověděl, že AGI bude pravděpodobně k dispozici do roku 2026, zatímco generální ředitel OpenAI Sam Altman uvedl, že takový systém by mohl být vyvinut v „přiměřeně blízké budoucnosti“.

Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?

Již třetina Američanů aktivně používá aplikace s umělou inteligencí. Utrácejí za ně stovky dolarů měsíčně

Zvýšit efektivitu a produktivitu práce, hledat nové zdroje příjmů, vydělávat výrazně víc peněz nebo si jen nechat naplánovat dovolenou. To je část příkladů činností, pro které stále více lidí využívá aplikace umělé inteligence, jako je ChatGPT nebo Gemini. Každý týden je cíleně používá více než třetina lidí, a ten zbytek o tom jenom neví, vyplývá z průzkumu agentury Gallup. Podle Bloombergu pak roste podíl lidí, kteří za možnosti AI platí. A to docela vysoké částky.

Přečíst článek

Tisíce zaměstnanců banky DBS nahradí AI

A je to tady. Tisíce zaměstnanců banky DBS nahradí AI

Největší singapurská banka DBS očekává, že v příštích třech letech zruší 4000 pracovních pozic. Počítá s tím, že umělá inteligence (AI) převezme více práce, kterou v současnosti vykonávají lidé, uvedl web stanice BBC. Banka měla předloni kolem 40.000 zaměstnanců, o rok dříve asi 36.000, uvádí ve své výroční zprávě.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme