Lidé versus uhlí. Německá vláda dá na kolejích přednost nerostu

Německé vlaky začnou masivně převážet uhlí, aby mohly uhelné elektrárny vyrábět maximum možné energie. Vedle klimatu to bude mít ještě jeden negativní dopad. Na kolejích ubude vlaků pro osobní přepravu, uvádí německý list Welt am Sonntag.
Další kontroverzní krok chystá německý kabinet Olafa Scholze. Na kolejích by kvůli energetické krizi měly dostat přednost vlaky vozící uhlí před vlaky s cestujícími. S odkazem na návrh opatření to uvedl magazín Welt am Sonntag.
„Běžně má přitom v Německu přednost právě osobní doprava,“ uvedla Vanessa Dazem z agentury Bloomberg. Podle ní tak navrhovaná změna může způsobit chaos na německé železnici.
Návrh přesto má podle Welt am Sonntag být schválen co nejrychleji, aby se přeprava uhlí po kolejích co možná nejvíce urychlila. Německo totiž čelí bezprecedentní energetické krizi a plánuje zvýšit kapacity uhelných elektráren, které mají nahradit výpadek z plynových zdrojů energie. Ty kvůli aktuální geopolitické situaci dostávají plynu málo, navíc za vysoké částky. A vedou Německo k dohadům, zda při případném nedostatku plynu dostanou přednost průmysl nebo domácnosti.
2 procenta. Tolik plynu by podle německého ministra hospodářství za Zelené Roberta Habecka ušetřilo zachování tří jaderných elektráren. Habeck ale připouští, že by mohla zůstat zachována jedna jaderka v Bavorsku.
Zelený ministr Habeck zůstává neoblomný. Zachovat jaderné elektrárny je zbytečné, míní
Politika
Vrátí se lidé na silnice?
Zpráva o pravděpodobných komplikacích na železnici přichází ve chvíli, kdy v Německu končí letní sleva na regionální železniční přepravu. Té mohl využít každý a stačilo mu 9 eur, aby s jedním lístkem procestoval třeba celé Německo.
Podle údajů německých přepravců této nabídky využilo 21 milionů cestujících, od začátku letních prázdnin tak řada vlaků čelila masivnímu náporu.
Vláda však tuto akci spustila z jediného důvodu – aby lidem pomohla s extrémně rostoucími cenami pohonných hmot. Cílem tak bylo dostat alespoň část lidí ze silnic na koleje.
Nyní tedy dostane před lidmi přednost uhlí. To v situaci, kdy ceny pohonných hmot již klesly k úrovním jen mírně vyšším, než byl dlouhodobý průměr.
V Německém parlamentu se rozhořel boj o smysl protiruských sankcí. Vše rozpoutal poslanec strany Levice Sören Pellmann, který vládu interpeloval kvůli přílišným dopadům protiruských sankcí na německé domácnosti a průmysl.
Sankce ničí Rusko, věří německá vláda. Blouzníte a ničíte domácnosti, vzkazuje tamní levice
Politika
V Německu sílí volání po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Zaznívá už i z úst nejvyšších ústavních činitelů země. Místopředseda německého parlamentu Wolfgang Kubicki z vládní strany FDP v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RND uvedl, že ke spuštění Nord Streamu 2 by mělo dojít co možná nejrychleji.
Lukáš Kovanda: Na německý průmysl se řítí zkáza. Spusťte Nord Stream 2, sílí hlasy
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.