Lidl v Nizozemsku končí s prodejem cigaret a tabáku

Německý diskontní řetězec Lidl v Nizozemsku ode dneška přestává prodávat cigarety a tabák. Uvedl, že tak chce aktivně přispět k tomu, aby vyrostla nekuřácká generace.
Na 400 poboček Lidl Nederland se tímto krokem připojilo k iniciativě několika zdravotnických organizací, které razí budoucnost bez kouře. Nizozemský Lidl ohlásil záměr neprodávat tabákové výrobky ve svých prodejnách už v roce 2018 a poté ho začal krok po kroku uplatňovat ve stále více pobočkách. Pochvaly se mu za něj dostalo od vlády v Haagu. Státní tajemník pro zdraví Paul Blokhuis podle agentury ANP doufá, že vzor Lidlu budou brzy následovat další řetězce supermarketů.
Vláda sama dříve oznámila, že prodej cigaret a tabáku v supermarketech zakáže. Od roku 2024 je budou smět nabízet jen čerpací stanice, specializované obchody, novinové kiosky a další prodejny se zvláštním povolením. Od roku 2023 pak bude platit zákaz jejich prodeje na internetu.

Domino efekt křemíku. Prudký růst jeho ceny může světové ekonomice přivodit šok
MoneyCeny kovového křemíku za necelé dva měsíce vzrostly o 300 procent. Příčinou je omezení produkce v Číně kvůli výpadkům dodávek elektřiny.
Nizozemsko je průkopníkem boje proti kuřákům. Od roku 2008 se tam nesmí kouřit v barech a v restauracích. Začátkem roku 2020 zmizely kuřácké zóny na nádražích. V kancelářích mají kuřácké koutky zmizet do roku 2022. Od tohoto roku také musí přestat fungovat cigaretové automaty. Postupně tak ubude 11 tisíc z 16 tisíc prodejních míst cigaret a tabáku.

Lukáš Kovanda: ČNB všechny překvapila. Firemní úvěry i hypotéky výrazně zdraží
NázoryČeská národní banka vyrazila dech úplně všem. Zejména pak analytikům a ministerstvu financí. Svoji základní úrokovou sazbu totiž s účinností od zítřka zvedá o mimořádné 0,75procentního bodu na 1,50 procenta.
Protikuřácký postup nizozemské vlády se začal projevovat i na tržbách. Lidl už v roce 2018 uvedl, že prodej cigaret „není rentabilní“. Firma krabičky ještě předtím odstranila z regálů a začala je vydávat jen na vyžádání, což zákazníky odrazovalo.
O plánech na zrušení prodeje cigaret i v jiných zemích včetně mateřského Německa Lidl neinformoval.
Tykač přikoupil akcie Monety. Drží podíl v ceně přes dvě miliardy
LeadersMiliardář Pavel Tykač navýšil svůj podíl v bance Moneta. Aktuálně v ní drží 5,19 procenta. To je významné číslo, větší podíl už má jen PPF (29,94 procenta) a Raiffeisen Bank International (6,06 procenta).
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.