Linde Gas získala cenu od Svazu průmyslu

Linde Gas získala ocenění Průmyslu 4.0. za unikátní projekt v Ropici, kde umělá inteligence hlídá výrobu technických plynů pro desítky závodů Linde z celého světa.
Odborná porota Svazu průmyslu a dopravy ČR podruhé vybírala pět nejlepších projektů z oblasti Průmyslu 4.0 za loňský rok. Vítězem se stal projekt PlantWatch společnosti Linde Gas, který představuje špičkový příklad využití nových digitálních technologií v praxi. Systém PlantWatch je jako sci-fi uvedené do reálného života, zněl komentář odborné poroty. Tento systém je využíván ROC (Remote Operation Centre) centrem společnosti Linde Gas v Ropici při vzdáleném řízení výroby technických plynů.

„Vítězství v soutěži Průmysl 4.0 od Svazu průmyslu a dopravy je pro nás potvrzením, že jsme se vydali správnou cestou, když jsme před několika lety přistoupili k centralizovanému modelu dálkového řízení výroby, při kterém má vysoký podíl automatizace, digitalizace a zmiňovaná umělá inteligence,“ říká regionální manažer výroby regionu Východní Evropa Petr Duda a dodává: „Velmi mě těší, že v malé vísce v Moravskoslezském kraji vzniklo moderní centrum, které dálkově řídí výrobu technických plynů například v Rakousku, Itálii, Maďarsku, Rumunsku, Rusku či na Blízkém východě. Zvítězit v tvrdé konkurenci ostatních projektů je pro nás skvělou vizitkou a velký dík patří partě nadšených inženýrů z Ropice.“
Centrum u Třince
Díky výborným výsledkům v rámci koncernu Linde padlo rozhodnutí umístit globální projekt nově budovaného ROC centra do ČR. A přestože bývá zvykem, že se klíčová centra staví poblíž velkých měst, společnost Linde Gas Česká republika se rozhodla, že využije dlouholeté zkušenosti odborníků z Třince a centrum postavila v nedaleké Ropici. Zde na „zelené louce“ během několika let vznikla základna pro řízení a optimalizaci výroby technických plynů v mnoha zemích. Tento tým byl postupně pověřen i revizí efektivity dalších výrobních zařízení ve střední a východní Evropě. Úspěch se dostavil záhy a dnes se Ropice stala jedním z dvanácti globálních center, k nimž jsou dálkově propojeny jednotlivé výrobny technických plynů.

Díky automatizovanému řízení na jednoho operátora v Ropici připadá až deset výrobních zařízení. Postupně ale přibývalo množství přicházejících dat a alarmů, čímž docházelo k zahlcování operačního týmu. Proto společnost v loňském roce nasadila v tomto řídícím centru zcela unikátní systém umělé inteligence PlantWatch.
„V praxi to znamená že systém PlantWatch neustále porovnává a vyhodnocuje příchozí data a pomocí strojového učení získává detailní informace o odchylkách a abnormalitách od požadovaného výsledku. Dohlíží, zda výroba technických plynů běží v optimálním režimu a pokud dojde k odchylce, je operátor schopen ihned reagovat a situaci napravit. Je tak zajištěna maximální možná kontrola a zároveň vysoká kvalita při výrobě. V současnosti ROC centrum řídí 65 inženýrů a specialistů,“ vysvětluje vedoucí ROC centra Daniel Sliž.
Počet integrovaných a servisových zařízení dosahuje stovky, z toho třicet z nich je na úrovni velké kyslíkárny v Třinci. To staví ROC centrum v Ropici do pozice lídra mezi ostatními středisky. Díky nasazení technologie PlantWatch se zvedl počet řízených zařízení z Ropice téměř o 40 procent.
Do dvou let je v plánu zvýšit počet obsluhovaných výrobních závodů až na 150. To bude znamenat, že centrum v Ropici bude rozšiřovat své řady o minimálně dalších 30 pracovních míst a nabídne tak jedinečnou příležitost uplatnění dalším inženýrům a specialistům v regionu. Motivací pro zájemce může být dokončení strategie „on demand“ přístupu dálkového řízení výroby. Zde se předpokládá, že se umělá inteligence a využití neuronové sítě ještě více integrují do procesu výroby při vytváření online algoritmů nejen k detekci abnormalit.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.