Linde + Wiemann CZ staví v Nymburce výrobní závod, vytvoří 250 pracovních míst

Společnost Linde + Wiemann CZ, která vyrábí kovové díly pro automobilový průmysl, začala v nymburské průmyslové zóně stavět výrobní závod. Pro skupinu má být celosvětově největším a jeho součástí bude svařovna a lisovna. Stavební práce potrvají zhruba 11 měsíců. V budoucnu najde v nymburském závodě práci přibližně 250 lidí. Náběh nasmlouvaných projektů bude postupný, řekl jednatel společnosti Jan Červený.
V novém závodě firma počítá i s tréninkovým centrem, kde chce připravovat budoucí zaměstnance. Podle Červeného je třeba připravovat zejména další generaci pro strojírenské pozice. Společnost proto navázala spolupráci například s nymburskou střední odbornou školou. „Jsme připraveni poskytnout zařízení, na kterých se budou moci v rámci výuky vzdělávat a připravovat na práci třeba u nás,“ řekl Červený.
Roky příprav
Příprava na vybudování závodu podle Červeného trvala několik let, pro investory je právě zdlouhavý proces zásadní bariérou, časově náročné je podle jednatele zejména stavební řízení. „Když tady někdo zvažuje investici pod časovým tlakem, nemyslím si, že Česká republika je momentálně místo, kde to chcete dobrovolně riskovat,“ uvedl Červený. Ocenil ale, že „město Nymburk vzalo investici jako dobrou příležitost pro další rozvoj města“.
Náklady na vybudování závodu společnost nezveřejnila, není to přímo její investice.
Linde + Wiemann CZ je výrobce a dodavatel kovových dílů a jejich kompletů či svařenců pro automobilový trh. Jako dceřiná společnost německého koncernu začala v Česku působit v roce 1995. Má výrobní závody v Lysé nad Labem, Benátkách nad Jizerou a v Břeclavi.
Ke konci roku 2023 firma zaměstnávala 339 lidí, tržby dosáhly 1,7 miliardy korun. K největším odběratelům patří například BMW a koncern Volkswagen včetně Škody Auto.
Finská stavební a developerská společnost YIT postaví v Brně-Židenicích rezidenční komplex se 750 byty. Pro YIT jde o první projekt, který postaví od svého vstupu na český trh mimo Prahu.
Finský developer YIT jde v Česku do regionů. V Brně postaví 750 bytů
Reality
Podnikatel Tomáš Čupr prostřednictvím společnosti Rohlik.cz Finance II vydává dluhopisy v objemu tři miliardy korun s možností navýšení až na 4,5 miliardy. Dluhopisy jsou splatné na konci roku 2029 a jejich roční výnos činí šest procent.
Čupr vydává další dluhopisy. Od investorů chce získat až 4,5 miliardy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.