Lockdown v Číně připraví Apple o miliardy z příjmů. Vývoj nového iPhonu nabírá zpoždění

Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně, píše japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.
Tvrdá omezení v Číně kvůli její politice nulové tolerance covidu-19 přinutily na začátku roku firmu Pegatron, která iPhony montuje, pozastavit provoz v továrnách v Šanghaji a Kchun-šan.
Apple minulý měsíc varoval před většími problémy, protože koronavirová omezení v Číně snížila výrobu a poptávku v zemi. Situaci firmy zhoršuje i válka na Ukrajině. Apple odhadl, že by problémy mohly v tomto čtvrtletí snížit příjmy až o osm miliard dolarů (184,4 miliardy korun).
Apple podle zdrojů sdělil dodavatelům, aby urychlili vývoj produktů, a dohnali tak ztracený čas. Jinak by totiž mohlo hrozit, že bude negativně ovlivněn výrobní harmonogram a sníží se počáteční objemy nových telefonů.
Legendární tvůrce iPhonů nezveřejnil žádnou převratnou novinku od roku 2015, kdy se objevily první Apple Watch. Firma tam je čím dál víc závislá na prodeji právě mobilních telefonů. Nyní by se mělo portfolio Applu rozšířit o nové zařízení nabízející virtuální realitu, uvádí agentura Bloomberg.
Apple na hraně revoluce. Již brzy ukáže svou virtuální realitu
Zprávy z firem
Apple připravuje na letošní rok čtyři nové modely iPhonů předběžně označované jako iPhone 14, 14 Pro, 14 Max a 14 Pro Max. Modely iPhone 14 a Pro budou mít displej o úhlopříčce 6,1 palce (15,5 cm) a modely Max a Pro Max 6,7 palce (17 cm). Nikkei také loni v červenci uvedl, že Apple letos ukončí výrobu přístroje iPhone mini s úhlopříčkou 5,4 palce (13,7 cm).
Hlavní montážní firmy Foxconn a Pegatron jsou zodpovědné za proces zavádění nových produktů. V rámci tohoto procesu Apple a jeho dodavatelé vypracovávají výrobní plán, který má proměnit nejnovější návrhy ve skutečné produkty určené k masové produkci. Pak následuje řada ověřovacích procesů, které se realizují podle přísného harmonogramu, aby se dodržely termíny požadované Applem pro hromadnou výrobu zhruba od konce srpna každého roku.
Technologické akcie mají za sebou nejdelší ztrátovou sérii od splasknutí internetové bubliny v roce 2001. Klesají již sedm týdnů v řadě, píše CNBC. Akcie velkých společností, měřeno indexem Dow Jones, klesají již osm týdnů po sobě. To je nejdéle od roku 1932, tedy blízko vrcholu Velké hospodářské krize.
Technologické akcie se topí v nejdelší sérii ztrát od splasknutí dotcom bubliny
Money
Apple doufal, že vývoj nových iPhonů bude letos hladký vzhledem k tomu, že situace s covide-19 v Číně se zdála být pod kontrolou a dodavatelé byli zvyklí pracovat v podmínkách přísných preventivních opatření proti covidu-19. Náhlé zavedení přísných omezení po několika potvrzených případech nákazy a měsíční uzávěry v nejdůležitějších výrobních oblastech Applu však firmu podle zdrojů zaskočily. Pokud se ale podaří proces urychlit, mělo by být ještě možné termín zahájení hromadné výroby na začátku září dodržet.
Představení nového softwaru pro telefony iPhone nazvaný iOS 16 by měl být hlavní atrakcí jedné z tradičních zásadních „jablíčkářských“ událostí roku, vývojářské konference Applu Worldwide Developers Conference (WWDC), která se letos uskuteční 6. až 10. června. Už potřetí v řadě kvůli covidu proběhne online, uvedl server CNBC.
Zásadní den roku pro „jablíčkáře“: Apple v červnu představí nový software pro iPhone
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.