Lov velryb pokračuje. Islanďané mohou letos zabít 128 plejtváků

Islandská ministryně rybolovu udělila licenci jediné velrybářské firmě na ostrově, která se lovem velryb zabývá. Velrybářské lodě tak mohou v lovu pokračovat i letos.
Rybářská flotila Hvalur může pokračovat v lovu velryb až do konce letošní sezóny, uvedla islandská ministryně rybolovu Bjarkey Olsen Gunnarsdottir.
Island je jednou z pouhých tří zemí na světě, spolu s Norskem a Japonskem, které v posledních letech povolily komerční lov velryb. Loni v létě Island tuto krvavou tradici na většinu lovecké sezóny přerušil, když Svandis Svavarsdottir, tehdejší ministryně pro rybolov, rozhodla, že zabíjení zvířat trvalo déle, než povoluje zákon. Za toto rozhodnutí ji následně pokáral ombudsman země s tím, že bylo nepřiměřené a postrádalo právní oporu. Ona zase označila zákon za „zastaralý“.
Lov velryb na Islandu nadále vyvolává politické napětí ve vládnoucí koalici. Levicoví zelení ze strany Gunnarsdottir jsou proti lovu velryb, na rozdíl od pravicové Strany nezávislosti a Progresivní strany, kde má lov větší podporu.
Pracovní skupina zřízená ministerstvem, která má přezkoumat zákon a regulační rámec pro lov velryb, má předložit svá zjištění do konce roku. Zpráva zadaná ministerstvem pro výživu a rybolov zjistila, že lov velryb měl zanedbatelný dopad na islandskou ekonomiku a v roce 2022 představoval méně než procento mořských vývozů.
Ohrožený druh
Islandské úlovky se skládají zejména z plejtváků, největšího savce na světě, který může měřit až 27 metrů a vážit 80 a více tun. Tento druh je Mezinárodní unií pro ochranu přírody celosvětově klasifikován jako ohrožený.
Plejtvák obrovský byl původně početný ve všech oceánech. Od konce 19. století však začal být hromadně loven velrybáři, kteří druh přivedli na pokraj vyhynutí. Mezinárodní velrybářská komise lov plejtváka obrovského v roce 1966 zakázala a jeho počty se od té doby pomalu zotavují. Mezinárodní svaz ochrany přírody v roce 2018 odhadoval početnost druhu na 10 až 25 tisíc jedinců, což představuje asi desetinu z původní populace před velrybářskými výpravami.
Ze Shetland je to prý na severní pól blíže než do Londýna, a je to znát. Nejenom tím, že je tu mnohem větší zima. Kdyby se tu nemluvilo anglicky, a na hlavní ulici v Lerwicku obchody nenabízeli Fish and Chips, člověk by si mohl připadat jako ve Skandinávii.
REPORTÁŽ: Vikingové, papuchalkové, ropa a Jimmy Perez. Shetlandy jsou jiná Británie
Enjoy
Lidé převezli z kontinentu na kontinent řadu užitečných rostlin a zvířat, ale také druhy, které dnes páchají ekologické a ekonomické škody, konstatovala mezinárodní organizace sdružující 132 států světa včetně Česka. Jak ale poznat, co je užitečné a co může způsobit malér? Určitou odpověď nabízejí i čeští vědci.
Invazivní druhy rostlin a živočichů ročně připraví lidstvo o téměř půl bilionu dolarů
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.