Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

LPG se mezi řidiči drží v oblibě. Přestavěných aut však přibylo pomaleji

škoda kodiaq přestavěná na LPG
https://www.prestavbanalpg.cz/
 ČTK

Po loňském rekordním roku z pohledu zájmu o automobily s pohonem na LPG je o ně letos zatím menší zájem. V prvním pololetí jich na českých silnicích přibylo více než 4000, loni to bylo za stejnou dobu 5300. Dohromady bylo k začátku července v Česku v provozu asi 170 tisíc automobilů na LPG. Vyplývá to z dat České asociace LPG.

Tradičně větší část vozů na LPG tvoří upravená auta s benzinovým pohonem. V letošním prvním pololetí je však poměr nových a přestavěných automobilů vyrovnanější než v minulých letech, nových vozů na LPG registrovali řidiči 1853, přestaveb bylo zhruba 2200. V loňském roce bylo nových vozů srovnatelné množství, řádově větší zájem byl však o přestavby, a to kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Za loňský první půlrok se v Česku přestavělo asi 3300 vozů na LPG. V roce 2021 se v prvním pololetí registrovalo zhruba 1900 přestavěných a 996 nových vozidel.

"Autoservisy v minulém roce vzhledem k cenám benzinu doslova nestíhaly," uvedl Lukáš Pololáník z České asociace LPG. Loňský velký zájem potvrdila také společnost HL Propan Praha, která přestavby provádí. Jednatel společnosti David Wimmer řekl, že oproti tomu letos v březnu, dubnu a květnu zaznamenali velký nezájem. Situace se podle něj zlepšila opět v červnu.

Výkonný předseda asociace Ivan Indráček uvedl, že v ČR existuje silná skupina zákazníků, kteří jezdí na LPG dlouho a nemají chuť a důvod to měnit. "V dlouhodobém horizontu asi musíme počítat s tím, že v dopravě zvítězí bateriový pohon," řekl. Potenciál vidí také v syntetickém LPG.

LPG si dlouhodobě drží výraznou cenovou výhodu oproti jiným palivům. Zatímco na začátku roku 2023 byla cena litru LPG zhruba na polovině ceny litru benzinu, podle dat z tohoto týdne bylo LPG levnější už o zhruba 60 procent. Průměrná cena litru LPG byla 14,89 koruny, zatímco benzin stagnoval kolem ceny 37,26 koruny za litr.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme