LPG se mezi řidiči drží v oblibě. Přestavěných aut však přibylo pomaleji
Po loňském rekordním roku z pohledu zájmu o automobily s pohonem na LPG je o ně letos zatím menší zájem. V prvním pololetí jich na českých silnicích přibylo více než 4000, loni to bylo za stejnou dobu 5300. Dohromady bylo k začátku července v Česku v provozu asi 170 tisíc automobilů na LPG. Vyplývá to z dat České asociace LPG.
Tradičně větší část vozů na LPG tvoří upravená auta s benzinovým pohonem. V letošním prvním pololetí je však poměr nových a přestavěných automobilů vyrovnanější než v minulých letech, nových vozů na LPG registrovali řidiči 1853, přestaveb bylo zhruba 2200. V loňském roce bylo nových vozů srovnatelné množství, řádově větší zájem byl však o přestavby, a to kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Za loňský první půlrok se v Česku přestavělo asi 3300 vozů na LPG. V roce 2021 se v prvním pololetí registrovalo zhruba 1900 přestavěných a 996 nových vozidel.
"Autoservisy v minulém roce vzhledem k cenám benzinu doslova nestíhaly," uvedl Lukáš Pololáník z České asociace LPG. Loňský velký zájem potvrdila také společnost HL Propan Praha, která přestavby provádí. Jednatel společnosti David Wimmer řekl, že oproti tomu letos v březnu, dubnu a květnu zaznamenali velký nezájem. Situace se podle něj zlepšila opět v červnu.
Výkonný předseda asociace Ivan Indráček uvedl, že v ČR existuje silná skupina zákazníků, kteří jezdí na LPG dlouho a nemají chuť a důvod to měnit. "V dlouhodobém horizontu asi musíme počítat s tím, že v dopravě zvítězí bateriový pohon," řekl. Potenciál vidí také v syntetickém LPG.
LPG si dlouhodobě drží výraznou cenovou výhodu oproti jiným palivům. Zatímco na začátku roku 2023 byla cena litru LPG zhruba na polovině ceny litru benzinu, podle dat z tohoto týdne bylo LPG levnější už o zhruba 60 procent. Průměrná cena litru LPG byla 14,89 koruny, zatímco benzin stagnoval kolem ceny 37,26 koruny za litr.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.