Lukoil se jako první ruský gigant postavil proti válce. Za protesty se přitom v Rusku zatýká

Ruský ropný gigant Lukoil vyzval k rychlému ukončení války na Ukrajině. Stal se tak prvním velkým ruským podnikem, který se proti ruské invazi na Ukrajinu postavil, napsala agentura AFP. Proti útoku se již vyjádřilo i několik ruských oligarchů stižených sankcemi. Za protesty a označování ruského vpádu na Ukrajinu za „invazi“ přitom již ruské úřady zatkly tisíce lidí a za účast na protiválečných demonstracích hrozí účastníkům až šest let vězení za extremismus.
Osmý den ruské invaze na Ukrajinu a rozsáhlých sankcích západního světa dusící ruskou ekonomiku se proti válečnému tažení postavil první ruský firemní gigant, vlivná ropná společnost Lukoil. „Vyslovujeme se pro rychlé zastavení ozbrojeného konfliktu a plně podporujeme jeho řešení prostřednictvím vyjednávání a diplomatických prostředků," cituje AFP z prohlášení vedení podniku. Internetové stránky Lukoilu jsou však momentálně nedostupné.
Litr benzínu už stojí 42 korun, nafta podobně. Další růst cen se dá čekat. Zdražování plynu ucítíme v dalších měsících, jistě se promítne do gigantické březnové inflace. To ale není všechno. Ve hře je i varianta, že ropa a plyn nebudou vůbec. Pokud tak Putin, který se dostává pod stále větší tlak, rozhodne.
Dalibor Martínek: S plynem a ropou může být větší průšvih, než jsme čekali. Vláda situaci lakuje na růžovo
Názory
Lukoil je druhým největším těžařem ropy v Rusku po státní společnosti Rosněfť. Většinovými vlastníky Lukoilu jsou šéf podniku Vagit Alekperov a jeho náměstek Leonid Fedun, upozornila agentura Reuters.
Sám Alekperov již pocítil válku na vlastním kontě, neboť kvůli sankcím a propadu akcií jeho majetek už letos klesl zhruba o 13 miliard dolarů, což je největší propad z 22 ruských miliardářů vedených v indexu pěti set nejbohatších lidí planety agentury Bloomberg. Akcie Lukoilu obchodované v Londýně se jen v pondělí propadly o 62,8 procenta.
Megajachta za 600 milionů dolarů, kterou vlastní ruský oligarcha Ališer Usmanov, se stala jedním z prvních cílů úřadů zabavujících majetek kremelských prominentů nově uvedených na sankčním seznamu Západu. Američané dokonce ustavili speciální jednotku KleptoCapture, která bude dohlížet na dodržování sankcí.
Prodat, nebo konfiskovat. Jachty, fotbalové kluby a další majetek ruských oligarchů je v ohrožení
Leaders
Podnik uvedl, že je znepokojen „tragickými událostmi na Ukrajině", a vyjádřil soustrast všem, které konflikt postihl. Zároveň ujistil, že udělá vše, aby mohl stabilním způsobem pokračovat ve svých aktivitách po celém světě.
> > > > > Vše o ruské invazi na Ukrajině čtěte zde < < < < <
Proti konfliktu se vyslovili i někteří z oligarchů zasažených západními sankcemi. „Válka na Ukrajině je tragická a měla by skončit,“ uvedl v úterý ruský oligarcha Michail Fridman, který se objevil na sankčním seznamu Evropské unie. Spolu se svým dlouholetým obchodním partnerem, ruským miliardářem Pjotrem Avenem, chtějí „nepodložené" unijní sankce napadnout, napsala agentura Reuters.
Německo a Francie již zabavily jachty ruských oligarchů
Miliardáři Fridman a Aven se spolu s desítkou dalších objevili na nejnovějším rozšířeném sankčním seznamu EU, kam členské státy zahrnuly mimo jiné i mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Evropský blok všem zmrazil majetek na svém území a zakázal jim cesty do členských zemí.
Německé úřady tak již zabavily megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Francouzské úřady ve čtvrtek ohlásily konfiskaci jachty šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina, jehož majetky jsou rovněž terčem sankcí.
Dlouholetý spojenec Vladimira Putina, maďarský premiér Viktor Orbán, překvapil politiky i politology. Prozatím dal místo Ruska přednost EU, píše server CNBC. Maďarsko podpořilo žádost Ukrajiny o členství v EU a také přijme ukrajinské uprchlíky.
Nečekaný zvrat. Putin ztrácí dlouholetého spojence, Orbán drží s Evropou
Politika
Surovinový magnát Oleg Děripaska pak v minulých dnech napsal na sociální síť: „Mír je velmi důležitý! Vyjednávání musí začít co nejdříve!“ Také Oleg Tinkov, miliardář a zakladatel Tinkoff Bank, který v současné době podstupuje léčbu rakoviny, označil konflikt za „nemyslitelný a nepřijatelný“ a vyzval státy, aby utrácely peníze na výzkum rakoviny a „ne na válku“.
Roman Abramovič, miliardář a vlastník anglického fotbalového týmu Chelsea, se veřejně nevyjádřil, ale předal správu týmu charitativní nadaci. Podle zpráv z médií již také pro jistotu nabízí k prodeji jak Chelsea (za tři miliardy liber), tak své nemovitosti v Londýně.
Za protesty až šest let za mřížemi
Proti Putinovi se staví nejen někteří oligarchové, ale i běžní Rusové. Ruská generální prokuratura ovšem ve čtvrtek varovala před účastí na protiválečných protestech. Za účast na nich by podle ní mohl hrozit stejný postih jako za účast v činnosti extremistické organizace, tedy až šest let za mřížemi. Upozornila na to ruská média.
Rusko podle všeho začíná dnes vykazovat známky platební neschopnosti, takže už směřuje k bankrotu. Dnes má totiž vyplácet úrok na svém dluhu, ale cizinci zřejmě žádné peníze neuvidí. Od pondělí pro ně platí v Rusku zákaz výplaty peněz. To je ovšem částečná platební neschopnost, ať už je zdůvodněná jakkoli. Rusko tedy míří ke krachu. Jak asi zareaguje ČNB?
Rusko začíná bankrotovat. Nastal čas na korunové intervence, míní Goldman Sachs. Sazby ještě porostou
Money
„Je nezbytné brát zřetel na to, že zdrojem mnoha takových výzev (k protiválečným protestům) jsou organizace zakázané v Rusku kvůli extremistické činnosti," uvedla prokuratura podle listu Vedomosti a varovala, že Rusové, kteří na takové výzvy zareagují, se zapojí do činnosti radikálních organizací.
Proti válce s Ukrajinou se od začátku invaze protestovalo ve 115 ruských městech a policie při protestech zadržela nejméně 7610 lidí, připomněla BBC.
> > > > >Ruská invaze na Ukrajinu den po dni. Hlavní události – čtěte zde < < < < <
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.