Lyft je poprvé v provozním zisku
Provozovatel alternativní taxislužby Lyft se začíná zotavovat z vysokých ztrát způsobených koronavirovou pandemií. Ve druhém čtvrtletí společnost poprvé za dobu působení na trhu, což je od roku 2012, vykázala zisk.
Očištěný zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) dosáhl 23,8 milionu dolarů (510,4 milionu korun), zatímco ve stejném období loni firma vykázala ztrátu 252 milionů dolarů.
Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali naopak ve čtvrtletí ztrátu, a to kolem 50 milionů dolarů. Výsledky nezahrnují mimořádné náklady. Tržby vzrostly meziročně o 125 procent na 765 milionů doalrů (16,4 miliardy korun), zatímco analytici očekávali 697 milionů dolarů. Společnost však stále vykázala čistou ztrátu, která činila 251,9 milionu dolarů. Klesla nicméně z loňských 437,1 milionu dolarů.
Estonský provozovatel alternativní přepravy Bolt získal od investorů 600 milionů eur (15,3 miliardy korun). Získané peníze chce použít na expanzi v rychlém doručování potravin.
Bolt chce rychleji rozvážet potraviny. Od investorů na to získal 600 milionů eur
Zprávy z firem
Trhy taxislužeb po covidu ožívá
Před rokem pandemie zastavila poptávku po službách firmy, nyní se však podle jejího sdělení zákazníci ve velkém vracejí. „Měli jsme skvělé čtvrtletí,” uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Logan Green. Dodal, že firmě se podařilo ve všech ohledech překročit stanovené cíle a počítá s tím, že bude nadále dosahovat provozního očištěného zisku. Lyft původně počítal s tím, že se dostane do zisku až ve třetím čtvrtletí.
Lyft podle médií těžil také z výrazného snížení nákladů v loňském roce. Firma loni snížila výdaje zhruba o 2,5 miliardy dolarů, mimo jiné i prostřednictvím rozsáhlého propouštění. K poměru k tržbám se náklady ve druhém čtvrtletí meziročně snížily téměř o polovinu.
Stále ještě mladý manažer Ondřej Krátký již čtyři roky vede společnost Liftago. Firma, která propojuje taxikáře se zákazníky mobilní aplikací, přežila rok a půl s covidem. Zeštíhlela, ale žije. Místo chybějících zákazníků začala víc vozit balíky. Kam Krátký firmu povede dál?Ondřej Krátký: Liftago není jen taxi, budujeme firmu na dalších sto let
Zprávy z firem
Výsledky Netflixu naznačují, že jednu z nejatraktivnějších firem uplynulé dekády čekají trable.Stanislav Šulc: Kauza Netflix aneb Když zisky nejsou nic
Názory
Sdílená ekonomika má svět zachránit před nedostatkem zdrojů a plýtváním. Ve skutečnosti jde o byznys, který za image bohulibé činnosti schovává mnoho problémů.Byznys za maskou sdílení
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.