Magna chce dobýt Asii. Přizvala si k tomu svého rivala

Kanadský výrobce automobilových součástek Magna International koupí švédského konkurenta Veoneer za asi 3,8 miliardy dolarů (82,8 miliardy korun). Magna díky dohodě získá napojení na nové zákazníky a regiony, včetně Asie, a pomůže jí v expanzi podnikání s asistenčními technologiemi pro řidiče.
Magna za jednu akcii Veoneer zaplatí 31,25 dolaru. Ve čtvrtek akcie firmy uzavřely na ceně 19,93 dolaru. Dohodu schválily správní rady obou společností. Uzavřena by měla být do konce letošního roku.
Firma Veoneer se v roce 2018 oddělila od společnosti Autoliv. Po dokončení akvizice bude sloučena se stávajícím podnikáním Magny v oblasti pokročilých asistenčních systémů pro řidiče. Magna očekává, že jí spojení od roku 2024 sníží roční náklady zhruba o 100 milionů dolarů, napsala agentura Reuters.
Tesla se dohodla na dodávkách niklu do svých baterií s australským těžařem BHP Group. Akcie australské společnosti si v reakci na oznámení připsaly přes tři procenta.
Nikl do baterií Tesly bude automobilka nakupovat od Australanů
Zprávy z firem
Magna je podle žebříčku časopisu Automotive News čtvrtým největším dodavatelem automobilových součástek na světě. Její roční tržby z prodeje součástek automobilkám činily loni 32,6 miliardy dolarů.
Společnost Magna má ve 28 zemích světa přibližně 158 tisíc zaměstnanců. Výrobní závody má i v České republice. Součástí koncernu je výrobce dílů pro automobilový průmysl Magna Cartech, který má závod v Českých Velenicích, a dodavatel plastových dílů pro automobilový průmysl Magna Exteriors se závody v Nymburku a Liberci.
Nákladní divize provozovatele alternativní taxislužby Uber koupí za 2,25 miliardy dolarů (téměř 49 miliard korun) přepravní společnost Transplace.
Uber spojuje. Jeho nákladní divize koupí za miliardy přepravní firmu Transplace
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.