Majitel Becherovky Pernod Ricard zvažuje prodej divize vín. Za miliardu dolarů

Druhý největší výrobce lihovin na světě a majitel karlovarské Becherovky, skupina Pernod Ricard, zvažuje prodej své divize vín. Odhadovaná cena činí miliardu dolarů.
Francouzská nápojová společnost Pernod Ricard zvažuje prodej svého portfolia vín, do kterého patří mimo jiné australské značky Jacob’s Creek a St Hugo či novozélandské víno Stoneleigh. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Divize se na tržbách společnosti podílí zhruba čtyřmi procenty.
Od roku 2019 je to podruhé, co se objevila informace, že se Pernod Ricard pokouší prodat své portfolio vín. Tentokrát zprávu jako první přinesl list Australian Financial Review, podle nějž byla divize dříve oceněna na přibližně jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy korun).
Svěží, kyselkavá chuť šumivého vína z Champagne se může už brzy a nadobro změnit. Na vině je změna klimatu, která způsobuje rychlejší dozrávání hroznů. Podle některých znalců vín se to již děje. Šampaňské, které pili lidé před desítkami let, nechutná stejně jako to dnešní. A za pár desítek let je dost možné, že Francie o svou chloubu přijde úplně.
Francouzští vinaři zápasí s extrémy v počasí. Svět může nadobro přijít o chuť pravého šampaňského
Enjoy
Podnik „pravidelně posuzuje a vyhodnocuje své strategické příležitosti a průběžně zkoumá možnosti, včetně odprodejů nebo zefektivnění některých divizí nebo jejich částí", reagoval na zprávu mluvčí nápojové společnosti.
Pernod Ricard je po firmě Diageo druhý největší výrobce lihovin na světě. Mezi jeho nejznámější značky patří gin Beefeater, vodka Absolut, koňak Martell nebo šampaňské Mumm. Vlastní také českou likérku Jan Becher – Karlovarská Becherovka (JBKB).
Druhý největší výrobce lihovin na světě ukončuje aktivity v Rusku. Francouzská firma Pernod Ricard se tak rozhodla poté, co se ve Švédsku objevily kontroverze ohledně jejího obnoveného vývozu vodky Absolut do Ruska.
Pernod Ricard to v Rusku balí. Firmu k tomu donutily protesty kvůli vodce Absolut
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.