Máme nejrychlejší internet, tvrdí Čína. Rychlost má dosahovat 1,2 terabitu za sekundu

Čínské společnosti Huawei Technologies a China Mobile vybudovaly 3000 kilometrů dlouhou internetovou síť spojující Peking s jihem země, která jako první na světě dosahuje stabilní a spolehlivé šířky pásma 1,2 terabitu za sekundu. To je několikanásobně více, než jsou běžné rychlosti na celém světě. Čína to označila za svůj nejnovější technologický průlom, uvedla agentura Bloomberg.
Firmy se při budování sítě spojily s Univerzitou Čching-chua a výzkumnou společností Cernet.com. Zkoušky sítě začaly 31. července a od té doby prošla různými testy ověřujícími tento milník, uvedla univerzita, na které studoval i čínský prezident Si Ťin-pching.
Domácí technologie
Univerzita prezentuje projekt jako první v odvětví postavený výhradně na domácí technologii. V prohlášení pak významně oceňuje firmu Huawei. Ta se v srpnu postarala o pozdvižení, když uvedla na trh chytrý telefon pro síť 5G se sofistikovaným procesorem vyrobeným v Číně. To vyvolalo oslavy ve státních médiích i na sociálních sítích. Tato událost také podnítila debatu v USA o tom, zda vláda amerického prezidenta Joea Bidena toho udělala dost, když se snažila omezit čínské technologické úspěchy.
První českou 3D nanotiskárnu, která dokáže vyrábět předměty s detaily menšími než 100 nanometrů, představila na konferenci o 3D nanotisku v Lelekovicích na Brněnsku společnost IQS nano. Zařízení společnost vyvinula ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR.
Po osmi letech hotovo. Češi představili svou první 3D nanotiskárnu, pomůže i v energetice
Zprávy z firem
Agentura Bloomberg poznamenala, že pravost těchto tvrzení neověřila. Letos v únoru firma Nokia, globální konkurent Huawei, oznámila, že se jí podařilo dosáhnout rychlosti 1,2 terabitu za sekundu v optické síti v Evropě na vzdálenost zhruba 118 kilometrů.
Podle analýzy serveru statista.com z 220 zemí průměrná rychlost stahování internetu ve světě letos činí 46,8 megabitu za sekundu. Mezi regiony jsou však velké rozdíly, v západní Evropě je to 118,7 megabitu za sekundu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.