Marks & Spencer zavře přes polovinu obchodů ve Francii. Obsadí jen dopravní uzly

Britské společnosti Marks & Spencer loni uštědřila těžké rány nejen koronavirová pandemie, ale zejména vystoupení Británie z Evropské unie. V jeho důsledku se řetězec částečně stahuje z francouzského trhu. V provozu budou jen prodejny na letištích, nádražích a jiných dopravních uzlech.
Britský řetězec Marks & Spencer (M&S) zavře v příštích měsících přes polovinu ze svých 20 prodejen ve Francii. Po odchodu Británie z Evropské unie má problémy se zásobováním a přibylo mu také moc papírování. Firma, která podniká i v České republice, to uvedla ve svém dnešním sdělení.
„Zdlouhavé a složité exportní postupy, které platí po odchodu Spojeného království z Evropské unie, výrazně omezují dodávky čerstvých a chlazených produktů z Británie do Evropy a mají dopad na dostupnost produktů pro naše zákazníky,“ uvedla podle médií firma. V České republice Marks & Spencer kvůli problémům v dodavatelském řetězci v dubnu pozměnil obchodní model. V pobočkách přestal prodávat čerstvé a chlazené produkty a zdvojnásobil sortiment mražených výrobků. Rozšiřuje také prodejní kanály. Vybrané dámské, pánské a dětské oblečení a kosmetiku lidé nově pořídí také v on-line supermarketu Košík.cz.
Britská maloobchodní společnost Marks & Spencer (M&S) už ve více než polovině ze svých 254 větších obchodů neprodává pánské obleky. Důvodem je koronavirová pandemie, která zrychlila trend k přechodu k volnočasovému oblečení, informuje server BBC.
Marks & Spencer omezil prodej pánských obleků. Už před covidem o ně nebyl zájem
Zprávy z firem
Covid se přidal k brexitu
Zavřít se společnost ve Francii chystá všech 11 obchodů, které provozuje formou franšízy s partnerskou firmou SFH. Ty se nacházejí převážně v ulicích Paříže. Devět dalších franšízových poboček vlastněných spolu s firmou Lagardère Travel Retail na letištích, nádražích a ve stanicích metra zůstane v provozu.
V uplynulém finančním roce firmě klesl zisk před zdaněním a jednorázovými položkami o 88 procent na 50,3 milionu liber (1,5 miliardy korun). V době pandemie vinou uzávěr prudce klesl zejména prodej oblečení. Díky restrukturalizaci, nárůstu poptávky po potravinách na domácím trhu a prudkému nárůstu prodeje oblečení na internetu M&S ale minulý měsíc zlepšil výhled letošního zisku.
Firma patří k nejznámějším maloobchodním podnikům v Británii, založena byla před 137 lety. O tom, že brexit ovlivní situaci na některých jejích trzích, hovořila už dříve. Za zranitelné v lednu podnik označil své obchody v Irsku, České republice a právě ve Francii.
Kolem čtvrtého největšího maloobchodního prodejce potravin v Británii je v poslední době rušno. O převzetí sítě prodejen mají zájem americké private equity společnosti, které spolu vedou bitvu o nejlepší nabídku. Nyní vede se nabídkou sedmi miliard liber investiční skupina Clayton, Dubilier & Rice (CD&R).
Americká přetahovaná o britský řetězec vstupuje do dalšího dějství
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.