McDonald´s v Rusku zůstane, ale pod jiným jménem. Síť občerstvení prodá současnému provozovateli

Americký řetězec fastfoodů McDonald's prodá svůj byznys v Rusku současnému provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Největší prodejce hamburgerů na světě uvedl, že firma pak bude v Rusku působit pod jiným názvem.
McDonald's už v březnu oznámil, že po ruské invazi na Ukrajinu své aktivity v Rusku pozastavuje a začátkem tohoto týdne uvedl, že je prodá.
Govor provozuje restaurace McDonald's v Rusku na základě franšízové smlouvy od roku 2015, a to prostřednictvím své firmy GiD LLC. Za tu dobu pomohl řetězci expandovat až na Sibiř, kde provozuje 25 restaurací. Finanční podmínky, za kterých své restaurace v Rusku prodá, McDonald's nesdělil.
McDonald's vstoupil na ruský trh před více než 30 lety a vlastní tam zhruba 84 procent z téměř 850 restaurací této značky, které tam jsou v provozu. Tento týden se stal jednou z největších značek, které se rozhodly z Ruska definitivně odejít, ačkoliv svou obchodní známku si tam chce ponechat.
Skupina Coloseum, do níž patří i síť restaurací, míří na trh Start pražské burzy. Emitovat chce až 38procentní podíl akcií. Stane se tak první veřejně obchodovatelnou společností z gastronomického sektoru na pražském parketu, oznámili to zástupci společnosti.
Síť pizzerií Coloseum si jde na burzu pro sto milionů korun
Money
McDonald´s v Rusku bude pokračovat
Transakce by měla být dokončena v nadcházejících týdnech. Smlouva s Govorem předpokládá, že zaměstnanci budou v převzatých restauracích dál pracovat alespoň dva roky, a to za srovnatelných podmínek jako dosud. Govor také bude až do ukončení transakce platit mzdy zaměstnancům firmy ve 45 ruských regionech.
McDonald's v březnu zavřel všechny své restaurace v Rusku, včetně té na Puškinově náměstí v centru Moskvy. Tato lokalita se přitom zpočátku stala symbolem vzkvétajícího amerického kapitalismu v době, kdy se rozpadal tehdejší Sovětský svaz.
Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD (7,2 biliardy korun). Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) ale klesl.
Globální dluh stoupl k rekordu. Nejvíce si půjčují největší ekonomiky: USA a Čína
Money
McDonald's loni v Rusku a na Ukrajině utržil asi dvě miliardy dolarů (téměř 47 miliard korun). To bylo zhruba devět procent jeho celosvětových tržeb.
Záměr prodat své aktivity v Rusku oznámilo už mnoho západních firem, včetně britské tabákové společnosti Imperial Brands či energetické skupiny Shell. Některé z nich své aktivity v Rusku také prodají místním manažerům.
Ruská pobočka společnosti Google Alphabet podala návrh na insolvenci, podle zprávy zveřejněné na ruském oficiálním registru Fedresurs. Dceřiná společnost „podala oznámení o úmyslu prohlásit insolvenční (úpadek)“, uvedla agentura Reuters. Ruská dceřiná společnost plánuje vyhlásit bankrot poté, co úřady zabavily její bankovní účet, což znemožnilo provádět operace, uvedl mluvčí společnosti Google.
Ruská pobočka Google krachuje, zřejmě neustála tlak Kremlu. Má zablokovaný účet
Zprávy z firem
Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie. Nový plán, který má Evropě pomoci co nejrychleji odejít od energetických zdrojů dovážených z Ruska, vyjde na 300 miliard eur.
Brusel reaguje na Putinovu válku masivními investicemi do zelené energie
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.