Metrostav loni vydělal meziročně víc, dividendu ale nezvýší
Metrostav má za sebou poměrně úspěšný rok. I přes dopady covidových opatření navýšil zisk o víc než 15 procent na téměř 722 milionů korun.
Stavební firmě Metrostav loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 721,8 milionu korun. Tržby klesly o 18,2 procenta na 19,296 miliardy korun, což bylo zčásti způsobeno převodem zakázek na specializované dceřiné společnosti. Představenstvo navrhlo valné hromadě, která se podruhé koná per rollam, schválit dividendu stejně jako loni ve výši 23 korun za akcii. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
„Rok 2021 byl již druhým, kdy jsme se potýkali s dopady opatření proti šíření koronaviru a z nich vyplývající ekonomické nestability. I přes nepříznivé externí faktory však byl rok 2021 pro koncern Skupina Metrostav opět úspěšný,“ uvedl předseda představenstva František Kočí.
Prakticky stejně jako loni má firma na vyplacení podílu na zisku akcionářům částku 181,8 milionu korun. Na akcii tedy připadne druhým rokem dividenda 23 korun. Zbytek převede na účet nerozděleného zisku a bude použit na investice a rozvoj dceřiných společností.
„Přestože obrat klesl, tak narostl hospodářský výsledek, což znamená, že vzrostla rentabilita,“ řekl mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha s tím, že u tržeb šlo o řízený pokles. „Některé zakázky jsme převedli na specializované dceřiné společnosti,“ dodal. Nejvíce z nich získal Metrostav Infrastructure, který se zabývá výstavbou silnic a dálnic.
Stoupající ceny stavebních materiálů nejsou jediným problémem, kterému stavební firmy čelí. Vzhledem k současné situaci s energiemi a ke konfliktu na Ukrajině jsou některé komodity jako ocel nebo dřevo na trhu nedostatkové. Vyplývá to z ankety mezi stavebními firmami. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) materiál a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta.Krize ve stavebnictví. Nic není a všechno extrémně zdražuje
Zprávy z firem
Společnost například v Praze dokončila rekonstrukci Muzea odboje a armády ČR na Vítkově, výstavbu parkoviště P+R na Černém Mostě, koridoru Hostivař, prodloužení podchodu na hlavním nádraží či geologický průzkum pro metro D. V regionech zmodernizovala úpravnu vody Želivka a postavila autobusový terminál v Benešově. Zhruba dvě pětiny tržeb Metrostav vytvořil v zahraničí, převážně ve Skandinávii.
Metrostav je trestně stíhán ve čtyřech kauzách. „Ve dvou případech se vede řízení před soudem prvního stupně, ve dvou případech jsou věci ve fázi odvolacího řízení; jednak k odvolání státního zástupce proti rozhodnutí soudu o zproštění viny společnosti a jednak k odvolání naší společnosti proti nepravomocnému rozhodnutí o vině a trestu,“ uvádí firma.
V jedné z nich, korupčním případu kolem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, v půlce května Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost stavební firmy ve sporu s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). V případu jde o údajnou korupci a manipulaci se zakázkami ve Středočeském kraji. Metrostav nepravomocně dostal zákaz účasti ve veřejných zakázkách na tři roky a peněžitý trest deset milionů korun.
Metrostav poskytl velvyslanectví Ukrajiny v Česku dar ve výši 15 milionů korun a společnost odeslala na Ukrajinu sbírku materiálu pro humanitární účely.
Metrostav byl založen v roce 1971 vyčleněním z národního podniku Vodní stavby kvůli výstavbě pražského metra. V roce 1991 byl přeměněn na akciovou společnost a postupně se začal věnovat činnostem v dalších stavebních oborech. Na konci loňského roku ve firmě pracovalo 2522 lidí.
Stavební firmy v Česku se bez ukrajinských pracovníků neobejdou, a to celoročně. Vyplývá to z ankety mezi stavebními firmami. Proces náboru Ukrajinců trvá kolem půl roku, což je v poměru na délku stavebních projektů příliš dlouho. Stavbaři by proto uvítali snadnější udělování dlouhodobých víz.Anketa mezi stavaři: Bez Ukrajinců v Česku stavět nejde
Zprávy z firem
Trh s nájemním bydlením v Česku přitáhl pozornost developerů i velkých mezinárodních investorů. Činžáky jsou sázkou na jistotu: vlastní byt v Praze je pro většinu lidí nedosažitelný.Vlastní byt je luxus, nájmy jsou budoucnost
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.