Metrostavu výrazně klesl zisk. Kvůli válce i soudní kauze

Metrostavu loni klesl čistý zisk o 35,5 procenta na 858,5 milionu korun. Stavební a developerské skupině nepřály hlavně válka na Ukrajině a také zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Naopak provozní výnosy oproti roku 2021 stouply, a to o 12,3 procenta téměř na 49,9 miliardy korun. Před zdaněním loni Metrostav vydělal 1,44 miliardy Kč. O rok dříve to bylo 1,89 miliardy korun.
Výsledky hospodaření loni jako každý rok nejvíce ovlivnila mateřská akciová společnost Metrostav. Významnou hodnotu tržeb zaznamenaly i společnosti Subterra, BeMo Tunnelling, Metrostav Infrastructure a Metrostav DIZ.
Stavební a developerské skupině Metrostav loni stoupl čistý zisk meziročně o 79,6 procenta na 1,33 miliardy korun. Tržby skupiny vzrostly o 6,2 procenta na 44,5 miliardy korun, uvedl mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Letos její stavební divizi zřejmě poznamená tříletá stopka na účast ve veřejných tendrech za korupční jednání.
Skupina Metrostav měla loni rekordní obrat. Letos ji zřejmě poznamená korupční kauza
Zprávy z firem
Rok 2022 byl podle předsedy představenstva Metrostavu Františka Kočího jedním z nejnáročnějších. Jako důvod zmínil ruský útok na Ukrajinu. „V důsledku této invaze došlo ke zvyšování cen stavebních materiálů a jejich nedostupnosti, navyšování cen energií, pohonných hmot, nebývale se zvyšovala inflace a úrokové sazby, koruna vůči euru posilovala a změnil se pracovní trh,” uvádí Kočí ve vyjádření pro valnou hromadu skupiny. Zmiňuje v něm také rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z loňského června, kterým byla akciová společnost Metrostav odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách po dobu tří let. Ke stejnému zákazu byla odsouzena i dceřiná společnost Metrostav Infrastructure. Pravomocné rozhodnutí bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.
V zahraničí se Metrostavu dařilo
Kromě Česka podniká Metrostav také v zahraničí. Zahraniční podnikání loni přispělo k naplnění celkového konsolidovaného obratu skupiny více než 25 procenty. Mezi nejvýznamnější zahraniční úspěchy loňského roku patřilo dokončení železničních tunelů Bad Cannstatt ve Stuttgartu, dokončení výstavby mostu Volmarstein na dálnici A1 v německém Dortmundu nebo získání zakázek na výstavbu více než půlkilometrového železobetonového mostu a dálničního tunelu v Norsku.
Zatímco běžní Češi přemýšlejí, za co utratit peníze, případně kam je investovat, zda jet na dovolenou nebo si něco nového pořídit do domácnosti, stát tyto problémy neřeší. Jeho příjmy nadále rostou, a stejně tak výdaje. Poradenská společnost Ceec vydala čtvrtletní zprávu, ve které hodnotí český stavební trh. Přestože se v letošním roce čeká mírný pokles aktivity, peněz bude na výstavbu stále dost.
V Česku se bude rekordně stavět. Inflace není pro stát žádnou překážkou
Reality
Milost prezidenta Miloše Zemana dostala firma Energie - stavební a báňská (ESB), které soud na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách v kauze ovlivňování zakázky v Lánské oboře. Mediální zástupce ESB Karel Samec řekl, že firma o milost nežádala, cení si jí ale, protože rozsudek v případu kolem šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka považuje za nesprávný a nespravedlivý. Zeman dřív omilostnil také Baláka.
Zeman omilostnil firmu Energie - stavební a báňská z kauzy ovlivnění zakázky v Lánské oboře
Politika
Skupinu Metrostav tvoří 80 firem působících ve stavebnictví a developmentu. Kromě samotné akciové společnosti Metrostav je to například stavební firma Subterra nebo společnost Metrostav Development. Hlavními akcionáři skupiny jsou společnosti DDM Group, která drží nadpoloviční podíl, a firma DOAS SK.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.