Microsoft a OpenAI postaví Hvězdnou bránu. Stavba datového centra pro AI vyjde na biliony

Americké společnosti Microsoft a OpenAI, která stojí za chatovacím systémem ChatGPT, pracují na projektu datového centra, které by mohlo stát až 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).
Součástí centra bude superpočítač nazvaný Stargate (Hvězdná brána) s miliony specializovaných čipů na podporu nástrojů umělé inteligence od Open AI. Centrum by mělo začít fungovat v roce 2028, uvedl server The Information s odkazem na zdroje z vedení obou společností.
Projekt bude nejspíš financovat Microsoft. Odhadované náklady jsou asi stokrát vyšší než ceny největších datových center současnosti. Částka podtrhuje význam rozvoje umělé inteligence a naznačuje rozsah investic, které pro něj budou v nadcházejících letech potřeba, píše The Information.
Navrhovaný superpočítač Stargate by byl největším z řady superpočítačů, které chtějí tyto dvě společnosti vybudovat v příštích šesti letech na území Spojených států. Celá výstavba je rozvržena do pěti etap a Stargate je poslední z nich. Softwarová společnost Microsoft podle serveru pracuje na menším superpočítači pro OpenAI, který by měl být spuštěn v rámci čtvrté etapy zhruba za dva roky.
Sociální síť X příští týden spustí chatbota s umělou inteligencí (AI) Grok-1.5, kterého vytvořil start-up xAI. Na síti X to dnes oznámil její majitel, americký miliardář Elon Musk. Ten chce v oblasti AI konkurovat společnosti OpenAI, která spustila chatbota ChatGPT, a Googlu ze skupiny Alphabet.
Musk vstupuje do bitvy s OpenAI. Na své síti X spustí chatbota s umělou inteligencí
Zprávy z firem
Stargate bude jedním z největších a nejmodernějších datových center na světě. Mohlo by zabírat několik set hektarů půdy a mít spotřebu až pěti gigawattů elektrické energie. Odborníky je považován za klíčový pro školení OpenAI a provoz nových, pokročilejších modelů umělé inteligence, než je ChatGPT-4.
Název superpočítače Stargate se inspiruje sci-fi filmem Hvězdná brána z roku 1994, píše technologický server Gizmodo.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.